Kliknij aby oglądnąć

Konopnicka na ludowo w zakliczyńskim ratuszu

Opublikowano: wtorek, 15, październik 2024 tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak, Ewelina Siepiela

zaskonop- Ach cóż to była za urokliwa miniatura teatralna. Ci, którzy przybyli w piątek do Zakliczyńskiego Centrum Kultury na premierę nowego spektaklu Teatru Nie Teraz, z pewnością tego nie żałowali  – zachwyca się w reportażu STARnowa.TV redaktor naczelny telewizji Mirosław Poświatowski.


Tomasz Antoni Żak, autor scenariusza i reżyser śpiewogry (musicalu), postanowił poszukać siły przekazu literackiego Marii Konopnickiej w korzeniach kultury – w kulturze ludowej. To teatralne odkrycie Żaka było relatywnie proste do zrealizowania, bo miał pod ręką znakomitych wykonawców, którzy czują ten klimat.

zaspiewkoW roli „Gwiazdorzycy” występuje Halina Machel – na co dzień instruktor ds. kultury ludowej Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz współpracujący z ZCK znakomici fachowcy – instruktorzy; Justyna Chmielek – Korbut oraz Marcin Korbut, Dorota Tokarz i absolwent szkółki mistrz i uczeń – heligonka - Adam Gaura. Aktorzy wystąpili w swoich rolach, bo to w zamyśle scenarzysty był spektakl bazujący na twórczości Marii Konopnickiej, ale we współczesnych wiejskich i małomiasteczkowych realiach. Warto podkreślić, że muzykę do spektaklu skomponował Marcin Korbut.


zaskonPrzed spektaklem miałem przyjemność przybliżyć publiczności nieco postać Bohaterki wydarzenia – jej drogi do twórczości, na którą niewątpliwie miał wpływ mniej eksponowany w biografii Konopnickiej fakt odnalezienia pozostałości znakomitej biblioteki (onegdaj) na strychu domu męża Jarosława w Bronowie. - W 1862 roku Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego herbu Jastrzębiec, zubożałego ziemianina, starszego od niej o 12 lat. Po ślubie młodzi zamieszkali w Bronowie k. Poddębic, w niskim domku, pod słomianą strzechą, "chatą raczej wieśniaczą niż dworem pańskim….".


zaspkonPremiera spektaklu „Zaśpiewać Konopnicką” odbyła się w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu 5 października, a prapremiera 11 października w Zakliczynie. Zakliczyńska prapremiera zgromadziła nieco większą publiczność, a w tym gronie m.in.: dyrektora Muzeum AK w Krakowie Jarosława Szarka, burmistrza Dawida Chrobaka, wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Tarnowskiego Irenę Kusion i Honorowego Obywatela Gminy Zakliczyn Kazimierza Kormana, mieszkańców Gminy Zakliczyn oraz gości z Tarnowa, Nowego Wiśnicza i Limanowej.


Spektakl zaś powstał przy współpracy Teatru Nie Teraz i Zakliczyńskiego Centrum Kultury w ramach którego działa Ośrodek Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji ze spektaklu a i próby generalnej uchwyconej w obiektywie Stanisława Kusiaka.

 

 zaspiewac  zaspiewac  zaspiewac
 zaspiewac  zaspiewac  zaspiewac
 zaspiewac  zaspiewac  zaspiewac
 zaspiewac  zaspiewac  zaspiewac
 zaspiewac  zaspiewac  zaspiewac
 zaspiewac  zaspiewac  zaspiewac
 zaspiewac  zaspiewac  zaspiewac
 zaspiewac  zaspiewac  zaspiewac

Odsłony: 140