Kliknij aby oglądnąć

W górach jest wszystko….

Opublikowano: sobota, 12, październik 2024 Kazimierz Dudzik

w górach26 października ( w sobotę) zachęcam do tego, aby zarezerwować sobie czas popołudnia na udział w kolejnych, ciekawych doznaniach artystycznych, które niniejszym chciałbym zarekomendować. Otóż wtedy właśnie o godzinie 16 – tej w Galerii ZCK „Poddasze” w zakliczyńskim ratuszu, rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Zygmunta Kłosowskiego pod tytułem „W górach jest wszystko…”


Zygmunt Kłosowski (1951 – 2022) był potomkiem znanej zakopiańskiej artystycznej rodziny Kłosowskich, mieszkających w słynnej willi „Cicha”. Jego dziadkiem był malarz i rzeźbiarz Karol, a ojcem artysta malarz Bronisław. W swym rodzinnym Zakopanem ukończył szkołę podstawową i technikum budowlane. Po ślubie z Jolantą (z domu Pulit), zamieszkali w rodzinnej dla małżonki Męcinie koło Limanowej. Tam prowadzili swoją pracownię malarsko – rzeźbiarską (Jolanta również malowała, a ponadto była nauczycielem plastyki).

Jedną z pasji Zygmunta było dokumentowanie starej architektury i lokalnej przeszłości. Kolekcjonował źródła historyczne związane z Ziemią Limanowską i Podhalem. Posiadał bibliofilską kolekcję starodruków i innych archiwalnych wydawnictw i dokumentów historycznych. Wraz z żoną od lat 80 - tych XX wieku pokazywali swoje prace na wystawach krajowych i zagranicznych (Słowacja, Bułgaria). Prace Zygmunta Kłosowskiego znajdują się m.in. w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej oraz wielu kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, USA.  Twórczość Zygmunta Kłosowskiego stanowią: obrazy olejne oraz akwarele różnej tematyce, a przede wszystkim pejzaże górskie, w tym tatrzańskie i beskidzkie; ponadto sugestywne martwe natury oraz miniaturowe impresje; rzeźby i detale snycerskie. Oprócz domu w Męcinie, Jolanta i Zygmunt Kłosowscy mieli swoją stałą galerię w rodzinnej „Cichej” w Zakopanem. Dzisiaj pamięć o rodzicach starają się kultywować ich trzy córki.

Prezentowane w zakliczyńskiej galerii obrazy, pochodzą z prywatnych zbiorów Leszka Pieniążka z Limanowej. Leszek Pieniążek to zakopiańczyk z urodzenia. Lekarz ginekolog – położnik i onkolog z zawodu, a mecenas sztuki z zamiłowania. Od prawie 40 lat mieszka i pracuje w Limanowej. W wolnych chwilach maluje, a kiedy może idzie w góry lub uczestniczy w projektach artystycznych organizowanych w Ośrodku Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej.


Otwarcie wystawy w Zakliczynie, połączone zostanie z kolejnym ze „Spotkań w Świetlicy” organizowanych przez Teatr Nie Teraz w Ośrodku Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej. Tym razem tematem będzie turystyka, a najlepiej o tym opowiedzą: Janusz Flakowicz oraz Leszek Pieniążek. Arystycznie zaś oprawią to: Andrzej Król oraz Tomasz Lewandowski.

 

Zatem, z odpowiednim wyprzedzeniem, zapraszam 26 października na kulturalny rekonesans do Zakliczyna, a potem do Rudy Kameralnej.

Odsłony: 97