Zaproszenie na Lusbiennale
Patrycja Zelek z Lusławic to artystka, która ma zwyczaj chadzać własnymi artystycznymi ścieżkami, a te ścieżki zazwyczaj wiodą przez pole. Do tego chodzenia i odkrywania instalacji artystycznych na polu zachęciła innych artystów z różnych zakątków Polski. Była więc już wystawa w szklarni, w polu facelii a także po poplonie. W tym roku wraz z Sylwią Aniszewską i Justyną Klechą z którymi tworzy zespól kuratorki zapraszają na kolejną wystawę na polu.
Otwarcie spacerowej wystawy sztuki współczesnej pod tytułem „Ściernisko” nastąpi 29 września (w niedzielę) o godzinie 15 – tej w domu rodzinnym Patrycji Zelek - Lusławice 38.
Jak nazwa sugeruje, Lusbiennale odbywa się na ściernisku, polu po żniwach pełnym kłujących łodyg zbóż. To miejsce, gdzie życie roślin dobiegło końca, a ziemia czeka na kolejny zasiew.
W polskiej kulturze nie jest to przestrzeń symboliczna, raczej przejściowa, przypominająca czyściec. Współczesna sztuka rzadko porusza takie tematy, a polscy artyści sporadycznie odnoszą się do dziedzictwa chłopskiego. Być może ściernisko to przestrzeń dla sztuki. Puste pole staje się miejscem, gdzie twórcy mogą realizować swoje pomysły bez ograniczeń. Ściernisko to również ciekawy fenomen językowy, powiązany z rżyskiem, które pochodzi od starosłowiańskiej nazwy żyta – „reż”. Współczesna polszczyzna nie rozróżnia już ścierniska i rżyska, choć oba te słowa oznaczają pole po żniwach z kłującymi łodygami zbóż. To przestrzeń, która kłuje, ale może też stać się miejscem nietrwałych działań artystycznych.
Artystki i Artyści, którzy prezentują swoje prace na „Ściernisku” to: Sylwia Aniszewska, Andrzej Baziak, Jagoda Dobecka, Jacek Dudek, Cyprian Cendrowicz, Natalia Grabko, Grażyna Grobelna-Przybyło, Agata Jarosławiec, Justyna Klecha, Grzegorz Kumorek, Stanisław Kusiak, Karolina Łukawska, Piotr Plewa, Szymon Wal, Damian Wróbel i oczywiście Patrycja Zelek.
Poza ucztą artystyczną Organizatorzy zapraszają na poczęstunek w formie pikniku, tak że jeśli ktoś ma ochotę, to może przynieść coś smacznego na wspólny stół.
Wystawa organizowana jest ze środków własnych ze wsparciem Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego, ZCK Zakliczyn, BWA Tarnów oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Lusławicach.
W imieniu Pomysłodawczyni Lusbiennale i Zespołu Kuratorskiego, zapraszamy na otwarcie wystawy.
Odsłony: 351