To już po raz dwudziesty trzeci Zakliczyn był stolicą „Pięknego Jaśka”
25 sierpnia w Zakliczynie odbyła się 23 edycja Festiwalu fasoli i Produktu Tradycyjnego Małopolski. Ponad czterdzieści różnorodnych stoisk promocyjnych z Małopolski i Podkarpacia, a nawet z okolic Warszawy, oferowało potrawy fasolowe, regionalne wypieki, rękodzieło artystyczne, także stoiska doradcze wyspecjalizowanych firm w obsłudze mieszkańców terenów miejskich i małych miasteczek.
W przypadku Centrum Promocji Nauki, które prezentowało strefę rodzinną „Fasolandia”, gdzie można było nieodpłatnie podjąć się wyrobu podpłomyka i wypieku w specjalnym piecu zainstalowanym koło figury św. Floriana. Ponadto były stanowiska tradycyjnego rzemiosła (tkactwo, skryba i garncarstwo) oraz strefy; łucznicze, archeologiczne i szranki rycerskie.
Zresztą cały, drugi co do wielkości plac miejski w Małopolsce tętnił życiem, bo oprócz stoisk wystawienniczych, była strefa gastronomiczna, wesołe miasteczko oraz strefa sceny artystycznej.
Jak zwykle wielką popularnością cieszyła się darmowa „Fasolka od Burmistrza.”
O 17:30 rozpoczęła się cześć oficjalna podczas której na scenie pojawił się burmistrz Dawid Chrobak i goście wydarzenia; poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn Kazimierz Korman, delegacje zagraniczne z Jászfényszaru oraz Obertyna, oraz samorządowcy z Gminy Zakliczyn i Powiatu Tarnowskiego.
Ziemia zakliczyńska i dolina Dunajca słynie z uprawy tej fasoli, ale również innych wysokiej jakości produktów żywnościowych i kulinarnych. Powstało tutaj wiele oryginalnych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Województwo małopolskie wspiera takie wartościowe przedsięwzięcia – mówił wiceprzewodniczący SWM Wojciech Skruch.
Na finał części oficjalnej ogłoszono wyniki konkursu kulinarnego i uhonorowano laureatów nagrodami. Według komisji pracującej pod kierunkiem Małgorzaty Ankier najlepsza potrawą 23. Festiwali fasoli i Produktu Tradycyjnego Małopolski była zupa fasolowa z łazankami autorstwa KGW „U źródła” ze Słonej, drugie miejsce zajęły fasolowe gołąbki z KGW Wróblowice, miejsce trzecie zajął rarytas wolski przygotowany przez KGW Wola Stróska a nagrodę czwartą odebrała Grupa Regionalna Charzewice Stowarzyszenia „Klucz” za tatara z fasoli.
Tymczasem na scenie zaprezentowali się artyści: Hanka Wójciak z Zakopanego reprezentująca nurt muzyczny etno, Orkiestra „Sounds Academy” pod batutą , która z solistami; Natalią Próchnicką i Kacprem Batorem zaprezentowała zjawiskowy koncert z repertuaru światowych hitów muzyki filmowej.
Na finał muzycznej sceny pojawił się Marcin „Brokat” Czerwiński z zespołem reprezentujący nurt muzyczny Reggaeton/Latin, który zaśpiewał swój największy przebój „Brokat” czy równie popularne utwory takie jak „California" i „Kelner" , ale najnowszy cover utworu „Chcemy być sobą".
Wydarzenie zakończyło się pokazem tańca z ogniem, które zostało zaprezentowane przez grupę dziewczęcą Centrum Promocji Nauki.