U Krakowiaków na Pogórzu
Z Zakliczyna przenosimy się na finał wakacji do Gwoźdźca. W ostatnią sobotę wakacji – 31 sierpnia – na terenach rekreacyjnych przy Domu Strażaka w Gwoźdźcu, odbędzie się Festiwal Kultury Ludowej „U Krakowiaków na Pogórzu”.
Festiwal rozpocznie się oficjalnie o godzinie 16 – tej, a już pół godziny później wystąpią na scenie plenerowej gospodarze wydarzenia, czyli Zespół Folklorystyczny „Gwoździec”. Potem zobaczymy popisy jeszcze trzech zespołów folklorystycznych. Najpierw będą to „Piątkowioki” z Piątkowej, działający pod mecenatem Gminnego Ośrodka Kultury w Chełmcu.
Po prezentacji kultury Lachów Sądeckich przyjdzie czas na Lachów Podegrodzkich, czyli Zespól Regionalny „Podegrodzie”, który został utworzony w 1937 roku i działa do tej pory osiągając sukcesy w kraju i zagranicą. „Podegrodzie” koncertowało m.in.: na Węgrzech, w Grecji, na Słowacji, we Włoszech i we Francji.
Skoro mowa o zagranicy, to czas na Zespól „Iglice” z zaprzyjaźnionego z Gminą Zakliczyn węgierskiego miasta Jászfényszaru. „Iglice” kultywują folklor Siedmiogrodu, a oba zaprzyjaźnione zespoły, to jest „Iglice” i „Gwoździec”, utrzymują kontakty od 1998 roku naprzemiennie koncertując w Gminie Zakliczyn i Jászfényszaru.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się towarzyszący festiwalowi konkurs rękodzielniczy, a po występie gości z Węgier nastąpi ogłoszenie wyników tego konkursu i wręczenie nagród.
Zespół „TerazMy” to limanowska formacja muzyczna, która powstała w 2010 roku. Skład tworzy szóstka młodych, utalentowanych ludzi grających muzykę wyłącznie na żywo. Do najbardziej znanych, a także lubianych utworów formacji należą m.in.: „Takiego Janicka”, „Winko piję”, „Felek”. Styl grupy to połączenie muzyki góralskiej i biesiadnej z nowoczesnym brzmieniem popowo-rockowym.
Po koncercie zespołu „TerazMy” rozpocznie się zabawa taneczna z DJ-em.
Jest to projekt grantowy Stowarzyszenia „Klucz”, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024. Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Zakliczyn.
Odsłony: 369