Kliknij aby oglądnąć

Rośnie prestiż melsztyńskiej Biesiady rycerskiej

Opublikowano: piątek, 21, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

006Z roku na rok Biesiada rycerska w Melsztynie zyskuje coraz więcej zwolenników. Niektórzy uważają, że jest to najciekawsza tego typu impreza w regionie. Wraz z kolejnymi edycjami Biesiady rósł także odbudowywany przez Gminę Zakliczyn zamek w Melsztynie i stali uczestnicy wydarzenia także na to zwracają uwagę i doceniają zastane tutaj zmiany.


Tegoroczna, siódma już edycja Biesiady rycerskiej w Melsztynie zapowiada się szczególnie interesująco. Spodziewamy się uczestnictwa rekordowej liczby grup rekonstrukcji historycznej, bo do dotychczasowego partnera imprezy – Rujewita, dołącza Bractwo Historyczne „Wataha” i Stowarzyszenie Zamek Tarnowski z Tarnowa.


bs2024arGrupy na melsztyńskim wzgórzu zaczną pojawiać się w piątek (21 czerwca) w godzinach popołudniowych i wieczornych. Spodziewamy się udziału grup rycerskich z wielu zakątków Polski; od Tarnowa, Krakowa, przez Zamość aż do Szczecina.


Po wiekach do Melsztyna przybędzie założyciel Tarnowa, Tuchowa i Brzeska oraz budowniczy zamku w Melsztynie - Spycimir Leliwita.


Przez dwa weekendowe dni – 22 – 23 czerwca – będzie się działo w Melsztynie sporo ciekawych rzeczy; będą szkółki młodego woja i myśliwego, pokaz obrzędu świętojańskiego oraz pokaz laserowy z legendą o zjawie Spytka III. Będą też organizowane turnieje i konkursy; turniej rycerski o Kwiat Paproci i turniej łucznicy o Złotą Fasolę, konkurs historyczny i konkurs na najsmaczniejszą potrawę średniowieczną.


Skoro jesteśmy w temacie jadła, to pyszności serować będą KGW z Melsztyna i Gwoźdźca – na tych stoiskach pytajcie o jaśkowe pierogi z okrasą, kwaśnicę Spycimira, żurek rycerski, warkocze i prozioki. To nie wszystko, bowiem z Zamościa przyjedzie Kuchnia Hetmańska Fundacji Banici Zamojscy. I to też nie wszystko, bo melsztyńska Winnica Talaska zaprasza na degustacje melsztyńskich win do zamku.


Będzie też muzycznie, bo obok lubianego zespołu 3M wystąpi popularna w kręgach muzyki dawnej formacja Żniwa” małżeńska Skiere i Raido, a to oznacza dawkę muzyki inspirowanej dawnymi legendami i prawdziwe, historyczne utwory sprzed wieków.


bsgarncarzNa Biesiadzie pojawi się Sokolniczka, Garncarz i Kat. Bitwa o zamek nastąpi „niespodziewanie” po ogłoszeniu wici Grunwaldzkich, gdy wojska wyruszyły już na Grunwald; w zamku pozostały tylko kobiety, dzieci, chłopstwo – turyści, dwóch halabardników jako straż i dwóch banitów z Zamościa oraz kat… jak to się skończy ? Trzeba przyjść i zobaczyć, a nawet pomóc obrońcom zamku w jego utrzymaniu.

 

Przybywajcie na Melsztyn i starajcie się parkować swoje pojazdy na parkingach "Podzamcza", gdzie można smacznie zjeść i malowniczą, leśną ścieżką udać się na zamek.


Jak wspomniałem na wstępie, sława Biesiady rycerskiej w Melsztynie rozchodzi się po Polsce, a nawet Europie.

 

Biesiada Melsztyn Got 3Jej Ekscelencja dr Orsolya Zsuzsanna Kovács - Ambasador Republiki Węgierskiej objęła patronatem honorowym VII Biesiadę rycerska w Melsztynie. Biesiadzie patronują także; Wojciech Skruch – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jacek Hudyma – Starosta Tarnowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn – Dawid Chrobak.


Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie „Klucz” i Zakliczyńskie Centrum Kultury przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Zadanie publiczne współfinansowane jest ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Zakliczyn.


Naszymi partnerami są: Bractwo Historyczne „Wataha” , Stowarzyszenie Zamek Tarnowski, Drużyna Najemna Rujewit, Zakład Usług Komunalnych, Zarząd Gminny OSP (jednostki OSP Gwoździec, Charzewice, Faliszewice), Winnica Talaska w Melsztynie i Urząd Miejski w Zakliczynie.


Obok mediów informacyjnych Zakliczyńskiego Centrum Kultury, patronat medialny sprawują: RDN Małopolska oraz STRARnowa.tv i portal Koncertowy Tarnów i Okolice.


Ciekawostką jest fakt, że Biesiada rycerską w Melsztynie zainteresował się program TVP Historia „Wojownicy czasu” – jest to cykl filmowy prezentujący historię i tradycję polskich formacji wojskowych. Jesteśmy z reżyserem cyklu Grzegorzem Gajewskim umówieni na przyszły rok.

Odsłony: 385