Kliknij aby oglądnąć

Muzyka, poezja i przyroda; czyli wieczór Lucyny Angermann i Marioli Mazgaj w Lusławicach

Opublikowano: środa, 19, czerwiec 2024 Kazimierz Dudzik

02615 czerwca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbyło się wydarzenie muzyczno – poetycko – przyrodnicze zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. o. Jana Góry w Zakliczynie.


Bohaterkami wydarzenia były; Lucyna Angermann – poetka z Faściszowej mieszkająca na stałe w Belgii oraz Mariola Mazgaj – artystka malarka mieszkająca w Łusławicach. Ze strony muzycznej wieczór został oprawiony piosenkami z tekstem, to znaczy z tekstem z wierszy Lucyny Angermann i jej muzycznej miłości – Starego Dobrego Małżeństwa. Zespół muzyczny stworzyli; Karolina Mazur, Kinga Świerczek, Krzysztof Pyrek i Jacek Mazur.


009Zanim rozpoczęła się wędrówka po krainie łagodności, duże grono złaknionych poezji i malarstwa, zostało zaproszonych do arboretum Krzysztofa Pendereckiego, gdzie Jadwiga Kania - kurator ekspozycji ECMKP ze znawstwem opowiedziała historie tego niezwykłego i ważnego dla prof. Krzysztofa Pendereckiego miejsca. Punktem kulminacyjnym spaceru po arboretum była prezentacja wiersza „Biała Dama” przez sama autorkę pod tytułową "Białą Damą", czyli dawidią chińską, zwaną też drzewem pożegnań.


028Po powrocie do budynku ECMKP rozpoczął się wieczór muzyki, poezji i sztuki malarskiej, który poprowadziła Agnieszka Łazarek w towarzystwie Lucyny Angermann. Najpierw o wystawie prac malarskich opowiedziała Mariola Mazgaj, a potem poezja mówiona zaczęła przeplatać się z poezją muzyczną. Oprócz prowadzących i śpiewających, wiersze recytowali uczniowie Szkoły podstawowej im. T. Kościuszki w Paleśnicy, polonistka z ZSP Lucyna Skalska – Cygan, dyrektorzy szkół gminnych; Elżbieta Malawska – Pajor, Kazimierz Wojnicki i Agnieszka Pomikło – wszyscy oni w sposób profesjonalny i ze znawstwem tematu, podobnie jak burmistrz Dawid Chrobak, który zresztą nie pierwszy już raz zmierzył się z poezją Lucyny Angermann. Dostała się też rola recytatora dyrektorowi Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierzowi Dudzikowi.


W związku z tym, że Lucyna Angermann obchodzi w czerwcu urodziny, toteż nie zabrakło prezentów, gromkiego 100 lat i okolicznościowego wiersza w wykonaniu Kazimierza Świerczka.


- Powroty w rodzinne strony, do mojej Małej Ojczyzny, to zawsze ogromne emocje i radość. Ale takie wydarzenia, gdy mogę podzielić się swoją twórczością, gdy spotkanie łączy Poezję, Malarstwo i Muzykę, są mi szczególnie bliskie i napawają nie tylko szczęściem, ale przede wszystkim nadzieją – mówi Lucyna Angermann i ze swej strony śle podziękowania - Przede wszystkim dziękuję burmistrzowi Dawidowi Chrobakowi, za kolejne już zaproszenie i zainicjowanie tego spotkania. Dziękuję Pracownikom Gminnej Bibliotece Publicznej w Zakliczynie, z Panią Dyrektor Romaną Nosek na czele, za podjęcie trudu organizacyjnego oraz za przepyszne "małe co nieco " podczas after party. Dziękuję Adamowi Balasowi - dyrektorowi ECMKP w Lusławicach, za przyjęcie nas w swoich prestiżowych progach. Dziękuję Marioli Mazgaj za przyjęcie zaproszenia i uświetnienie wydarzenia przepiękną wystawą swoich obrazów, a szczególnie za obraz, "Biała Dama", który namalowała na moją prośbę specjalnie na ten wieczór. Wisienką na torcie mym urodzinowym była niespodzianka w postaci występu finalistki The Voice Senior Lusi Mazur.

A ja nieco z tego, jakże udanego wieczoru w Lusławicach, dorzucam kilka zdjęć.

 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann
 angermann angermann angermann

Odsłony: 309