Kliknij aby oglądnąć

Nasi powalczą o laury na „Krakowskim wianku”

Opublikowano: środa, 22, maj 2024 Kazimierz Dudzik

wianek25 i 26 maja 2024 roku odbędzie się w Szczurowej na 41. „Krakowski wianek” – Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka.


Gminę Zakliczyn reprezentować będzie w Szczurowej okazała ekipa. W sobotę na scenie zobaczymy Kingę Świerczek (śpiewaczka) oraz Żeńską Grupę Śpiewaczą ZF „Gwoździec” około godziny 12:30, natomiast po godzinie 16 – tej instrumentalistów; Filipa Krupę z Filipowic na heligonce, Kapelę ze Słonej oraz Kapelę „Opatkowice” z Zakliczyna. Po występie kapel znów zobaczymy naszych instrumentalistów; Karola Kumórka z Dzierżanin na klarnecie i Adama Gaurę z Lusławic na heligonce.


Z kolei w niedzielę w Szczurowej wystąpi 7 zespołów prezentujących programy w formie autentycznej i artystycznie opracowanej, a wśród nich ZF „Gwoździec” na scenie spodziewany tuż po godzinie 16 – tej.

 

W sumie do Szczurowej zawita ponad 400 uczestników reprezentantów dwunastu gmin Ziemi Tarnowskiej tj.: Brzesko, Ciężkowice, Czchów, Dębno, Rzepiennik Strzyżewski, Radłów, Ryglice, Szczurowa, Tarnów, Wierzchosławice, Zakliczyn, Żabno. Do udziału w przeglądzie, który ma charakter konkursu zgłosiło się: 8 zespołów regionalnych, 1 grupa regionalna, 14 grup śpiewaczych, 9 śpiewaków solistów, 5 kapel ludowych, 5 instrumentalistów oraz 1 mistrz z 1 uczniem.

 

Dla najlepszych wykonawców z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich i Pogórza Ciężkowickiego wydarzenie to stanowi również kwalifikację na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej, Małopolski Przegląd Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie gody” w Łużnej oraz rekomendację na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.


Trzymajmy więc mocno kciuki za naszą liczną reprezentację artystyczną, a najlepiej wspierajmy na miejscu w Szczurowej.

Odsłony: 303