Kliknij aby oglądnąć

Malczewski na nowo w Zakliczynie

Opublikowano: środa, 15, maj 2024 Kazimierz Dudzik

mnnW 2024 roku przypada 170 rocznica urodzin i 95 rocznica śmierci Jacka Malczewskiego. Reprezentant Młodej Polski, uczeń Jana Matejki, rysownik oraz malarz, współcześnie uznawany za ojca symbolizmu w malarstwie polskim przełomu XIX i XX wieku, związany był z Ziemią Zakliczyńską od 1919 roku – szczególnie z Lusławicami i Charzewicami – do schyłku swojego życia.


Z tego między innego powodu Stowarzyszenie „Klucz” realizuje projekt „Malczewski na nowo w Zakliczynie” w ramach konkursu „Małopolska! Postaw na edukację”, który adresowany jest w szczególności do młodzieży szkolnej.


Bardzo ważnym elementem projektu jest konkurs plastyczny adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu Tarnowskiego, którego celem jest przybliżenie postaci Jacka Malczewskiego i jego twórczości, pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie myślenia kreatywnego oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej.


Uczestników konkursu podzieliliśmy na trzy grupy:


- uczniów klas I do IIII szkół podstawowych – którym jako inspirację proponujemy postać „Pastusza”, która Malczewski rozbudował w serii obrazów nawiązujących do biblijnej opowieści o Tobiaszu-ojcu i Tobiaszu-synie. Pastuszek w dziełach Malczewskiego napotyka swego anioła-stróża, przewodnika w przyszłej wędrówce ("Aniele pójdę za tobą", 1901; "Wiara, nadzieja, miłość", tryptyk, 1901; "Za aniołem", tryptyk, 190; "Do sławy", 1903; "Anioł i pastuszek", 1903).


- uczniów klas IV – VIII szkól podstawowych – którym rekomendujemy dowolną pracą Jacka Malczewskiego zarówno o wymowie patriotyczno-martyrologicznej, egzystencjalnej, obsesji śmierci. Tutaj jest naprawdę szerokie pole do popisu dla uczestników konkursu, bo nie wyłączamy także tematyki dedykowanej dla uczniów szkól ponadpodstawowych, czyli portretu i autoportretu.


- uczniów szkół ponadpodstawowych – tej grupie uczestników jako inspirację proponujemy autoportret. Autoportrety Malczewskiego stanowią osobny i bogaty nurt w jego sztuce. Jeden z autoportretów Malczewski podarował miastu Zakliczyn i zdobi on do dzisiaj zakliczyński USC. Wizerunki własne twórcy malowane w realistycznej konwencji w otoczeniu bohaterów jego kompozycji - Eloe, Ellenai, Muz, Meduz, faunów, chimer i dziewcząt w ludowych zapaskach - równie iluzjonistycznie jak on sam uchwyconych, mówią o sztuce samej, o akcie kreacji i sile artystycznej wizji ("Autoportret z Muzą", 1906; "Moje modele", tryptyk, 1909; "Autoportret z Tobiaszem i Parkami", 1912; "Pożegnanie z pracownią", 1913).

Ważna wskazówka dla uczestników konkursu. Zależy nam na tym, abyście inspirując się pracami wybitnego artysty, znaleźli natchnienie, impuls do stworzenia własnego dzieła. Z wybranego dzieła Jacka Malczewskiego niech zainspiruje Was układ (kompozycja) temat, kolorystyka, ogólny klimat dzieła, ale niech to będzie nie kopia wybitnego artysty, ale Wasze dzieło.

 

Regulaminy konkursu dostępne są na stronie www.kultura-zakliczyn.pl

 

Prace prosimy nadsyłać lub osobiście dostarczać na adres Zakliczyńskie Centrum Kultury ul. Rynek 1 (ratusz), 32-840 Zakliczyn do dnia 31 sierpnia 2024 roku.

 

Pytania w sprawie konkursu, regulaminów, można kierować mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod nr telefonu 787 353 749 do koordynatorki projektu Magdaleny Tobiasz.

 

Na dzień 1 października planujemy organizację gali projektu „Malczewski na nowo w Zakliczynie” podczas której zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Laureaci otrzymają nagrody a wszyscy uczestnicy dyplomy udziału w konkursie. Ponadto zaprosimy do wysłuchania wykładu na temat pobytu i pracy Jacka Malczewskiego na Ziemi Zakliczyńskiej oraz odbędzie się premiera spektaklu „Malczewski jakiego nie znacie.”

Odsłony: 424