Kliknij aby oglądnąć

1 milion złotych na rewaloryzację lusławickiego Lamusa

Opublikowano: niedziela, 07, kwiecień 2024 Kazimeirz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak

Luslawice winner suwak 1280x800 1024x640W 2023 roku Fundacja Most the Most ogłosiła Konkurs Nasz Zabytek w województwie małopolskim. Mieszkańcy Małopolski zgłaszali obiekty, którym chcieliby dać nowe życie. Dla jednego zwycięskiego obiektu w województwie Fundacja Most the Most przewidziała grant w wysokości 1 miliona złotych, a zwycięzcą został Lamus w Lusławicach.


Cel? Rewaloryzacja zabytku i dostosowanie go do potrzeb lokalnej społeczności.


Mieszkańcy gminy Zakliczyn podjęli inicjatywę i wspólnie zgłosili w konkursie Lamus przydworski na terenie zespołu dworsko-parkowego w Lusławicach. Lamus rywalizował o zwycięstwo w Małopolsce z 4 innymi obiektami zabytkowymi o 1 milion złotych na renowację i przystosowanie do nowych funkcji. Mieszkańcy gminy Zakliczyn wzięli sprawy w swoje ręce i zainicjowali zmiany, które już przynoszą wspaniałe efekty. Dzięki ich zaangażowaniu i otwartości na współpracę dyrektora Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – Adama Balasa - zabytek ten zwyciężył w konkursie w Małopolsce.


Teraz nadszedł czas na Teraz czas na II konkurs polegający na zgłoszeniu pomysłów na społeczną funkcję obiektu. 4 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego odbyło się spotkanie liderów społeczności lokalnej z przedstawicielami Fundacji Most the Most. W spotkaniu wzięli udział m.in. burmistrz Dawid Chrobak i zastępca burmistrza Dawid Drukała, pracownicy ECMKP z dyrektorem Adamem Balasem, pracownicy Zakliczyńskiego Centrum Kultury; Magdalena Tobiasz i Stanisław Kusiak z dyrektorem Kazimierzem Dudzikiem, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. o. Jana Góry w Zakliczynie Romana Nosek, dyrektor Szkoły Muzycznej w Domosławicach Kazimierz Wojnicki, pedagog i regionalistka z ZSP im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie Danuta Skalska - Cygan wraz z delegacją z ZSP, artystki; Patrycja Zelek i Joanna Dębiec.


Uczestnicy spotkania przedstawili swoje pomysły na zagospodarowanie Lamusa. Głos zabrali m.in.: burmistrz Dawid Chrobak, Kazimierz Dudzik, Adam Balas, Danuta Skalska – Cygan, Kazimierz Wojnicki, Joanna Dębiec.


To były ciekawe pomysły, ale też godnie z regulaminem konkursu do 14 kwietnia można i powinno je zgłosić do Fundacji Most the Most, do czego zachęcam nie tylko uczestników spotkania w dniu 4 kwietnia. Wystarczy wejść na stronę Fundacji i swój pomysł zgłosić na nową funkcję społeczną zabytku – podaję dla ułatwienia link do strony gdzie można to zrobić: https://mostthemost.pl/pomysl-formularz/malopolskie-zglos-pomysl/

 

Lamus przydworski przejdzie już niedługo przemianę. Po rewaloryzacji będą korzystać z niego mieszkańcy gminy Zakliczyn i regionu. To wszystko dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności i miejscowych organizacji.

 

 lamus  lamus  lamus
 lamus  lamus  lamus
 lamus  lamus  lamus

 

Odsłony: 388