Kliknij aby oglądnąć

Życzenia Wielkanocne 2024

Opublikowano: piątek, 29, marzec 2024 Kazimierz Dudzik

życzenia zckzyczeniawielkanocne Zewsząd, czyli od instytucji kultury, szkół, organizacji i jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych, napływają życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych, które adresowane są do mieszkańców Miasta i Gminy Zakliczyn, Samorządu oraz Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz redakcji naszych mediów informacyjnych.


Wszystkim dziękuję za nadesłane pocztą (tą tradycyjną i elektroniczną) życzenia, za stroiki świąteczne (w szczególności WZT Dzierżaniny, DPS Stróże i Cantando canzoni) i odwzajemniamy także najlepszymi życzeniami od Nas oraz Burmistrza i Przewodniczącej rady Miejskiej w Zakliczynie.

 

Poniżej pozwoliłem sobie zamieścić refleksję Wielkanocną od Tomasza A. Żaka – dyrektora teatru Nie Teraz, z którym wspólnie od ponad roku przemierzamy przez obszar edukacji teatralnej w ramach Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej.

 

Pan wasz żyje,
tu tylko odzież jego

Każdemu z Was oraz Waszym bliskim wszelakości dobrej a Bożej życzy Teatr Nie Teraz w czas WIELKIEJ NOCY
Anno Domini 2024

 

tazTeologia kościoła bizantyjskiego uważa Zmartwychwstanie Pańskie za tak nieprzeniknioną tajemnicę, tak niepojętą dla ludzkiego rozumu, że ikonografia kanoniczna wschodniego chrześcijaństwa przez wieki całe przedstawiała ten fakt tylko symbolicznie, poprzez ukazanie Chrystusa zstępującego do Otchłani lub w obrazie niewiast przy pustym Grobie.

 

Oto więc widzimy Marię Magdalenę, Marię Jakubową i Marię Salome, gdy przybywszy do grobu stają zadziwione, a może i przestraszone widokiem anioła. Ten, odziany w śnieżnobiałe szaty, z piką trzymaną w lewej ręce, siedzi na odsuniętym z grobu kamieniu i oznajmia radosną nowinę. Grób jest pusty, a anioł prawą ręką wskazuje na porzucone szaty pogrzebowe Zbawiciela. Nie jest przypadkiem, że wyglądają one niczym pieluszki Dzieciątka z ikony Narodzenia Chrystusa…

 

Tajemnica i sens ludzkiego żywota wpisanego w Boży plan znów więc obrazuje się przez uteatralizowaną symboliczną rzeczywistość, a więc taką, która najskuteczniej może do nas dotrzeć. Tłem przywołanej tutaj rosyjskiej XV-wiecznej ikony są dwie „nachylające się” nad całą akcją góry. Taka scenografia tylko podkreśla to, co najważniejsze, a na co patrzą oczy wszystkich postaci przedstawionych przez anonimowego artystę – PUSTY GRÓB.

 

Wielkanocna konkluzja jest oczywista: Pan Jezus umarł abyśmy mogli pokonać śmierć, ale nie tę fizyczną, tylko tę duchową. Zmartwychwstał, aby dać nam każdemu z nas szansę życia wiecznego.

 

Cieszmy się wszyscy, już śmierć pohańbiona / Wina pierwszego rodzica zgładzona
Niebios zamkniętych jest otwarta brama / Synom Adama.

 

Odsłony: 447