Kliknij aby oglądnąć

Artyści na szlaku – w marcu w Lusławicach

Opublikowano: środa, 07, luty 2024 Kazimierz Dudzik

artyścinaszlaku19 marca (we wtorek) o godzinie 12 – tej, na scenie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego rozpocznie się spektakl „Artyści na szlaku”, który zaprezentuje Krakowski teatr Komedia. Szczególnie, wraz z burmistrzem Dawidem Chrobakiem oraz kierownictwem Krakowskiego Teatru Komedia i ECMKP Lusławice, chcemy zarekomendować ten wyjątkowy spektakl młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych.


Wstęp będzie bezpłatny, a koordynatorką u której należy rezerwować udział w spektaklu jest inspektor ds. oświaty Urzędu Miejskiego w Zakliczynie Agnieszka Malisz – tel.14 632-64-52.


DSC 5843Spektakl „Artyści na szlaku” powstał w oparciu o prawdziwą historię. Sztuka Krakowskiego Teatru Komedia ukazuje historię grupy artystów przedwojennych scen Warszawy i Lwowa, którzy po wybuchu wojny dołączają do Armii Andersa. Czterech aktorów prowadzi widza przez drogę, która swój początek ma jeszcze w wolnej Polsce, gdzie kawiarniane sceny uginają się od kabaretów i recitali. Śledzimy losy naszych bohaterów, którzy kroczą dumnie przez niemal cały świat pod dowództwem generała Andersa, aby koniec tej przebytej ścieżki zastać w Londynie.


Artyści towarzysząc armii swoją grą aktorską i dobieranym repertuarem budowli jej morale, zapalali do walki o wolność i utrwalali w pamięci obrazy z przedwojennej rzeczywistości. Poszczególne sceny spektaklu są ilustrowane przedwojennymi piosenkami oraz pieśniami legionowymi powstałymi w czasie marszu, m.in. podczas bitwy o Monte Cassino, której 80 rocznicę właśnie obchodzimy.


Warto przypomnieć, że miłośnicy sztuki teatralnej w Zakliczynie mogli zobaczyć „Artystów na szlaku” podczas festiwalu „Teatralnie o Niepodległej”, realizowanego przez Zakliczyńskie Centrum Kultury na jesieni 2021 roku.

 

Odsłony: 497