Przejście do firmy KM-Net

SKO

babski comber3a 960x590Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, pełnomocnik Burmistrza ds. profilaktyki Monika Kulak oraz dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury Kazimierz Dudzik zapraszają Panie z KGW Gminy Zakliczyn oraz artystów ludowych na spotkanie w Sali im. S. Jordana w zakliczyńskim ratuszu 8 lutego 2024 roku o godzinie 15:30. 

Podczas spotkania zostaną omówione takie sprawy jak przygotowanie i ustalenie terminu Kiermaszu Wielkanocnego, Konkursu Palm Wielkanocnych, udziału w IV edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP oraz ustalenie terminu i gospodarza Dożynek Gminy Zakliczyn w 2024 roku.

 

Babski comber

 

Po spotkaniu w Sali im. S. Jordana rozpocznie się „Babski comber” – czyli, jak kobiety świętują zakończenie karnawału. Comber, to wywodząca się ze średniowiecza ludowa zabawa zapustna, odbywająca się dawniej w różnych regionach Polski.

Zwyczaj ten prawdopodobnie został przyniesiony do Polski przez osadników niemieckich. Babski Comber był popularnym zwyczajem okresu końca karnawału, w którym uczestniczyły niemal wyłącznie kobiety. Słowo comber może pochodzić od niemieckiego słowa Schemper, czyli maska bądź zampern, co oznacza biegać w maskach. Zygmunt Gloger wspominał również o podobnej zabawie, organizowanej przez wiejskie dziewczyny w Poznańskiem, nazywanej cumber lub cumper.

 

kgwkonkursKonkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich

 

Ruszył nabór do IV edycji Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP.


Zgłoszenia do Konkursu przyjmowane będą do 31 marca 2024 roku.
Koła Gospodyń Wiejskich przeżywają obecnie swoje odrodzenie, wiele z nich zostało reaktywowanych, wiele też powstaje nowych – podkreślała Małżonka Prezydenta RP, zapraszając do udziału w Konkursie.


Koła Gospodyń Wiejskich zgłaszają się samodzielnie poprzez przesłanie pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Źródło informacji: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, www.prezydent.pl

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.