Kliknij aby oglądnąć

Pamięci Twórcy Nadziei Jamnej

Opublikowano: wtorek, 19, grudzień 2023 Kazimierz Dudzik

01316 grudnia 2023 roku w Domu Zakonnym Dominikanów pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej, odbyła się uroczystość otwarcia Izby Pamięci o. Jana Góry. Najpierw odbyło się spotkanie poświęcone idei budowy Muzeum “Wzgórze Nadziei” , a potem zwieńczenie I etapu muzeum, czyli otwarcie w Domu św. Jacka Izby Pamięci Ojca Jana Góry; założyciela Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów w Jamnej i Honorowego Obywatela Gminy Zakliczyn.


Izba Pamięci powstała w miejscu gdzie o. Jan Góra pracował, przyjmował gości i gdzie miał swoją zakonna celę, czyli w budynku byłej szkoły, nazwanej potem Domem św. Jacka – patrona Dominikanów. W uroczystościach wzięli udział Dominikanie, Franciszkanie, władze samorządowe z burmistrzem Dawidem Chrobakiem i przewodniczącą Rady Miejskiej w Zakliczynie Anna Moj, radna sejmiku Małopolskiego Anna Mikosz, honorowi obywatele Gminy Zakliczyn Michał Wojtkiewicz i Kazimierz Korman, radny Janusz Flakowicz, rodzeństwo i kuzynostwo o. Jana Góry, który otrzymali przywilej otwarcia Izby Pamięci oraz wielu z tych, którzy znali o. Jana Górę.


Odwiedzający mieli okazję zobaczyć celę zakonną Jana Góry z autentycznymi meblami, sprzętami, książkami, obrazami, odzieżą. Natomiast w przedsionku, prowadzącym do celi, w szafach i gablotach będzie można oglądać archiwalia i przedmioty pozostałe po zmarłym dominikaninie. Pragniemy, by wizyta w tych pomieszczeniach dała zwiedzającym pojęcie o rodzinnych korzeniach ojca Jana, o jego duchowych i intelektualnych inspiracjach, które kształtowały jego osobę i dzieło, pozwoliła poczuć atmosferę celi, w której mieszkał, pracował i odpoczywał. Do celi Jana Góry wchodzić będzie się przez tak zwane lektorium Brandstaettera.

 

Otwarcie Izby Pamięci o. Jana Góry, to I etap budowy Muzeum „Wzgórze nadziei”. II etap, przewidziany na rok 2024, zakłada remont i modernizację istniejących pomieszczeń w przyziemiach kościoła oraz zagospodarowanie licznych pamiątek po Janie Pawle II, które polski papież przekazywał przez lata Janowi Górze. To niezwykły zbiór, którego nie powstydziłoby się żadne z istniejących muzeów poświęconych Janowi Pawłowi II. Pragniemy, by w tej przestrzeni znalazła się również ekspozycja, ukazująca dzieła duszpasterskie Jana Góry, poczynając od katechezy w Tarnobrzegu i duszpasterstwa szkół średnich w Poznaniu, poprzez duszpasterstwo akademickie, Hermanice, Jamną aż do Lednicy. Wystawa w przyziemiach istniejącego kościoła połączona zostanie z salą audiowizualną, na około 50 osób, w którym zwiedzający będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne na temat historii Jamnej i postaci Jana Góry.
III etap, przewidziany na rok 2025, zakłada odnowienia kaplicy pamięci, którą dominikanie zajmują się już od prawie 30 lat, a która upamiętnia bitwę, stoczoną przez partyzantów I batalionu 16. pułku piechoty Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego “Leliwy” oraz pacyfikację wsi przez wojska niemieckie. W pomieszczeniu nad kaplicą przewidujemy zgromadzenie zdjęć, dokumentów i tablic przypominających zarówno żołnierzy AK, jak i ludzi, którzy zginęli na Jamnej we wrześniu 1944 roku.


Wszystkie trzy miejsca zostaną połączone ścieżką edukacyjną, która poprowadzi od kaplicy pamięci, jako miejsca, w którym zaczyna się historia jamneńskiej nadziei, poprzez ekspozycję w domu św. Jacka poświęconą Janowi Górze, do podziemi kościoła, gdzie zwiedzający będą mogli dowiedzieć jakie dzieła duszpasterskie stworzył ojciec Jan, inspirując się postacią Jana Pawła II.

 jan  jan  jan
 jan  jan  jan
 jan  jan  jan
 jan  jan  jan
 jan  jan  jan

 

Odsłony: 686