Fasolowa niedziela w Zakliczynie
Od 2000 roku Zakliczyn kojarzony jest w Polsce z organizacji największej imprezy promującej symbol doliny Dunajca – fasoli "Piękny Jaś".
Po przerwie covidowej impreza wróciła na zakliczyński Rynek, czyli tam gdzie się narodziła przed laty. Lata mijają, zmieniają się realia gospodarcze i upodobania publiczności. Ewoluują także filary koncepcyjne wydarzenia, a więc jarmark fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski, fasolka od Burmistrza (ponad 1 200 wydanych porcji), konkurs potraw fasolowych i tradycyjnych oraz prezentacje sceniczne i strefa rodzinna "Fasolandia" ze zjeżdżalniami, foto-lustrem, konkursami i malowaniem twarzy.
Komisja konkursowa w składzie; Małgorzata Ankier, Patrycja Zelek i Łukasz Kornaś wybrała najlepsze potrawy tradycyjne Małopolski i potrawy fasolowe.
W konkursie na potrawę tradycyjną Małopolski I miejsce zdobyło KGW Borowa za "Golonkę w kapuście", II miejsce - KGW Wróblowice za "Fasolowy zawrót głowy", a III miejsce KGW Filipowice za "Kwaśnicę Filipowicką".
KGW Borowa wygrało również w konkursie na najlepszą potrawę z fasoli, czyli "Fasolę okraszoną boczkiem", II miejsce zajęło KGW Filipowice za "Pierogi z kapustą i grochem", a trzecie miejsce zajęła Elżbieta Soska za "Zakliczyńskie Cygara Fasolowe."
Najładniejsze stoisko Festiwalu Fasoli i Produktu Tradycyjnego Małopolski przygotowało KGW "Wróblowice."
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, które wręczali; Marta Malec – Lech; członek Zarządu Województwa Małoplskiego, burmistrz Dawid Chrobak oraz honorowy obywatel Gminy Zakliczyn – dr Michał Wojtkiewicz i prezes Stowarzyszenia "Klucz" Kazimierz Dudzik.
W fasolowym festiwalu uczestniczyły delegacje z zaprzyjaźnionych z Zakliczynem miast partnerskich; Jászfényszaru (Węgry) oraz Obertyna (Ukraina), także honorowy obywatel Gminy Zakliczyn oraz były burmistrz Kazimierz Korman, za którego rządów rozpoczęło się fasolowe świętowanie w Zakliczynie.
Na scenie festiwalowej wystąpiła Zuzanna Martyka – laureatka ogólnogminnego konkursu dla przedszkolaków, uczniowie szkółki pianistycznej ZCK pod kierunkiem instruktor Kataryny Lachowskiej, Zakliczyńscy Heligoiniści i Harmoniści Tadeusza Malika, Kapela Opatkowice oraz Kapela Podwórkowa "Gulony". Tadeusz Malik był zresztą jednym z najbardziej zapracowanych artystów minionego weekendu, bo i też zaangażowany był w program kulturalnej integracji polsko – ukraińskiej realizowanej przez Samarytańska federację Organizacji Pozarządowych.
Wraz z Łukaszem Kornasiem, z którym miałem przyjemność poprowadzić ze sceny dzień festiwalowy, podziwialiśmy zapał i artystyczną energię mistrza Tadeusza. Swoją drogą, właśnie podczas Festiwalu fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski" obchodziłem 30 – lecie mojego konferansjerskiego stażu i bardzo się cieszę, że mogłem to uczcić z moim wychowankiem Łukaszem Kornasiem; artystyczna duszą, a ostatnio wziętym przewodnikiem turystycznym i pilotem wycieczek krajowych i zagranicznych.
Na finał najmłodsza widownia (i nie tylko) wypełniła zakliczyński Rynek po brzegi, gdy na scenie pojawili się Matlane oraz B.R.O – fani wraz z rapperami wspólnie śpiewali nie tylko największe hity, ale wszystkie piosenki, wzbudzając zachwyt swoich idoli, którzy po koncertach kilkadziesiąt minut pozowali z fanami do zdjęć oraz rozdawali autografy. Klamrą dwudniowego, zakliczyńskiego świętowania było widowisko sobótkowe w wykonaniu zespołu regionalnego „Bystro kicora” z Przysietnicy: „Miedzą Nieba, miedzą piekła”, które powstało przy współpracy Moniki Florek i Tomasza A. Żaka z Teatru Nie Teraz.
Burmistrz Dawid Chrobak, który dwoił się i troił podczas sobotnich dożynek, a w niedzielę najpierw uczestniczył w wojewódzkim święcie dożynkowym w Korzennej (wraz z delegacją wieńcową z Faściszowej), by szybko wrócić na zakliczyński Rynek, na finał niedzielnego wieczoru nie krył zadowolenia. Zresztą nie ma się co temu dziwić, bo ciągle i zewsząd spływają gratulacje za oba weekendowe wydarzenia w Zakliczynie.
Tegoroczne wydarzenie miało swoich donatorów; projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, zadanie publiczne współfinansowane było ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Zakliczyn, a przede wszystkim dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "EtnoPolska. Edycja 2023, a także dzięki wsparciu Fundacji Banku Pekao S.A.
Przyjdzie jeszcze pora na osobne podziękowania dla tych, którzy ciężko pracowali nad realizacją Dożynek i Festiwalu fasoli, a była to spora grupa osób i instytucji zaangażowanych w sprawną realizację rekordowych (nie tylko w 2023 roku) pod względem frekwencji wydarzeń na Rynku w Zakliczynie.
Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak