Kliknij aby oglądnąć

Po dożynkach - Festiwal fasoli i Produktu tradycyjnego

Opublikowano: wtorek, 15, sierpień 2023 Kazimierz Dudzik

Festiwal Fasoli 2023W niedzielę 20 sierpnia zapraszamy na 22 edycję Festiwalu fasoli i produktu tradycyjnego Małopolski (zwanego wcześniej Świętem fasoli). Nie zabraknie tradycyjnych, znanych ze święta fasoli atrakcji takich jak jarmark produktu lokalnego, prezentacji zakliczyńskich zespołów muzycznych, obrzędu sobótkowego, a także bogatej strefy gastronomicznej. Nowością będzie Fasolandia, czyli ogólnodostępna i nieodpłatna strefa zabaw i aktywności rodzinnej.

 

Na festiwalowej scenie pojawią się zakliczyńskie zespoły; Kapela Opatkowice, Kapela Podwórkowa "Gulony" oraz Zakliczyńscy Heigoniści i Harmoniści. 

 

O ile dobór gwiazd dożynkowych to raczej ukłon w stronę widowni gustującej w folku i rytmach biesiadnych, to tym razem w bloku gwiazd estrady festiwalowej mamy ukłon ze strony organizatorów wydarzenia w stronę młodszej widowni, bowiem na scenie zobaczymy Matlane (od godz. 19:00) oraz B.R.O (od godz. 20:00). Kilka zdań na temam tych artystów zamieściłem poniżej.

 

Matlane


Matlane 1 2Matlane (właściwie Mateusz Roskosz) to młody i utalentowany raper z wielkim potencjałem, reprezentujący głos młodego pokolenia. Urodzony w 2005 roku. Pochodzący z niewielkiej miejscowości nieopodal Płocka. Indywidualista, który w wysmakowany lirycznie sposób przekazuje na trackach towarzyszące mu emocje. Nie ogranicza się do utartych schematów tworzenia muzyki, lubi eksperymentować z brzmieniem, przez co tworzy niepowtarzalne i zapadające w pamięć utwory. Muzykę tworzy od ponad 2 lat. Swoją karierę rozwinął z utworem „Dach”, dzięki któremu podbił polski YouTube, będąc na 1 miejscu na karcie na czasie. Trasę koncertową rozpoczął w 2023 roku, w którym zobaczycie go na ponad 30 scenach w Polsce, w tym także w Zakliczynie.

 

 

B.R.O.

 

BRO PRESSPACK 2022 1 2Jakub Birecki, bo tak nazywa się raper, urodził się w Warszawie. Oprócz bycia raperem chciał został zawodowym piłkarzem. Jest wychowankiem Polonii Warszawa. Niestety, w Czarne Koszule reprezentował tylko na szczeblu juniorskim, ponieważ Lobor Pala, trener Młodej Ekstraklasy wymagał, aby jego podopieczni mieli przynajmniej 180 centymetrów wzrostu. Birecki trafił w 2011 roku do Startu Otwock. Pół roku spędził w rezerwach zespołu, a do pierwszej drużyny trafił przed sezonem 2011/2012. B.R.O zrezygnował jednak z kariery piłkarza. Postanowił skupić się na muzyce. Raper zadebiutował w 2009 roku nielegalem Univers Story. W 2011 roku ukazały się kolejne dwa wydawnictwa B.R.O – długogrający materiał Next Level oraz minialbum Next Seven.
Najpopularniejszymi utworami B.R.O są PowerBank, który nagrał wraz z KaeNem, Nowy rozdział, Mała, Nie będziemy przyjaciółmi, Mówiła mi, czy Domek z kart. Raper wydał również utwór 2020, który został opublikowany w trakcie tak zwanego lockdownu. Piosenka opowiada o pandemii koronawirusa. Raper B.R.O w dniu swoich 30. urodzin wydał singiel Jeszcze Będzie Pięknie. Piosenka od 24 kwietnia 2022 roku bardzo szybko została zyskała popularność i trafiła do karty na czasie YouTube – obecnie zbliża się do 30 milionów wyświetleń. Zapewne te utwory będą rozbrzmiewać na zakliczyńskim Rynku 20 sierpnia po godzinie 20 – tej.

 

Finał

 

Na finał festiwalowego dnia pojawi się na scenie zespól regionalny „Bystro kicora” z Przysietnicy pod kierunkiem Moniki Florek (rodowitej Zakliczynianki) z widowiskiem sobótkowym „Miedzą Nieba, miedzą piekła”, które powstało przy współpracy Teatru Nie Teraz z Panią Moniką (była aktorką TnT).

 

W związku z zaplanowanymi w dniach 19 i 20 sierpnia wydarzeniami plenerowymi organizowanymi na zakliczyńskim Rynku, tj. Dożynkami Gminy Zakliczyn oraz Festiwalem fasoli, na czas organizacji tych imprez nastąpi wyłączenie z ruchu samochodowego płyty Rynku oraz przylegających do Rynku dróg od strony wschodniej (od ul. Malczewskiego do ul. Piłsudskiego) i północnej (od ul. Piłsudskiego do ul. Mickiewicza). Czas wyłączenia wyżej wymienionych dróg nastąpi od godz. 12:00 dnia 18 sierpnia do godz. 23:00 dnia 20 sierpnia 2023 roku.

Czas wyłączenia płyty Rynku nastąpi od 17 sierpnia do 21 sierpnia 2023 roku – północna część Rynku (od wysokości figury św. Floriana do drogi gminnej przy północnej części Rynku) oraz od 19 sierpnia do 21 sierpnia 2023 roku – cała płyta Rynku.
 
Gości wydarzeń prosimy o stosowanie się do ograniczeń oraz parkowanie pojazdów na parkingach ogólnodostępnych, tj. przy Klasztorze Franciszkanów, Kościele p.w. św. Idziego opata, przy kompleksie Sportowo – Rekreacyjnym na Kamieńcu.

 

Konkursy na najlepsza potrawę z fasoli i potrawę regionalną

 

Podczas Festiwalu fasoli przeprowadzone zostaną konkursy kulinarne. Szczegóły w poniższych załącznikach:

1. Konkurs na potrawę regionalną.

2. Konkurs na potrawę z fasoli

 

 

Odsłony: 1483