Kliknij aby oglądnąć

Teatr Nie Teraz gościem bieszczadzkiego festiwalu

Opublikowano: niedziela, 13, sierpień 2023 Kazimierz Dudzik

dzień trzeci19 sierpnia na Bieszczadzkiej Scenie Plenerowej w Dwerniku, wystąpi Teatr Nie Teraz z monodramem "Intensywność szkła poza percepcją." Spektakl rozpocznie się o godzinie 19:30, a po spektaklu odbędzie się rozmowa uczestników wydarzenia z reżyserem Tomaszem Antonim Żakiem.

 

Bieszczadzki Festiwal Filmowy „ale Czad!” ma charakter ogólnopolski i w swojej pierwszej edycji jest przeglądem form krótkich i długich filmowej twórczości związanej głównie z regionem Podkarpacia.

 

Nadrzędnym celem Festiwalu jest promocja filmów powstałych na Podkarpaciu oraz związanych tematycznie lub artystycznie z Bieszczadami. Festiwal ma na celu tak promocję kultury filmowej w regionie jak i promocję filmowych Bieszczadów.

 

Zadaniem wydarzenia jest inicjowanie dialogu pomiędzy twórcami filmowymi a odbiorcami dzieł – widzami. Program Festiwalu kładzie bowiem nacisk na bezpośredni kontakt z filmem: spotkanie z reżyserem, możliwość rozmowy z bohaterem filmu, który nierzadko jest również barwną osobowością regionu. To próba wzbudzenia żywego zainteresowania kulturą filmową i palkat pion BFFpodkarpackim bogactwem kulturowym. Co najważniejsze ta próba podejmowana jest w atrakcyjnej formie i w inspirującym miejscu. Niebanalną propozycją są pokazy filmów festiwalowych w formie nocnego kina plenerowego oraz wydarzenia towarzyszące w klimacie letniego pikniku w malowniczej dolinie Sanu. Festiwal obejmuje również różne lokacje gminy Lutowiska. Otwiera przez to swój program na lokalną społeczność. Istotnym elementem programu są również prezentacje dorobku lokalnych twórców, artystów i autorytetów przyrodniczych czy historycznych. Dzięki festiwalowi mogą oni zaprezentować się odbiorcom, którzy przyjeżdżają tutaj z całej Polski. Idea Festiwalu wpisuje się więc w ulotkakoncepcję budowania bieszczadzkiej wspólnoty kulturalnej. Wspólnoty skupionej w tym wydarzeniu wokół magii kina. Ale wielogłosowej i interdyscyplinarnej bo wzbogacanej innymi dziedzinami sztuki i dorobku Bieszczadów.

 

Teatr Nie Teraz (TnT) jedzie w Bieszczady nie tylko ze spektaklem, ale też z folderkiem promocyjnym, w którym znajdziecie nie tylko opis oferty teatralnej TnT, ale także garść informacji o Zakliczyńskim Centrum Kultury oraz o tym, że immanentną częścią oferty ZCK jest Ośrodek Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej.

 

Kazimierz Dudzik, Tomasz A. Żak

Odsłony: 524