Kliknij aby oglądnąć

Teatr Nie Teraz promuje sztukę, Zakliczyn i Rudę Kameralną

Opublikowano: środa, 19, lipiec 2023 Kazimierz Dudzik

010Zawarte 18 marca 2023 roku porozumienie, którego efektem jest powołanie Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej, przynosi już wymierne efekty zarówno w procesie edukacji kulturalnej, ale też przyczynia się do promocji Gminy Zakliczyn, jako miejsca wyjątkowego i przyjaznego do prowadzenia niekonwencjonalnej działalności kulturalnej.

 

Tylko w ostatnim okresie, dzięki włączeniu w struktury ZCK Teatru Nie Teraz, miłośnicy sztuki teatralnej w Zakliczynie mogli uczestniczyć w premierze monodramu „Intensywność szkła poza percepcją” oraz prapremierze widowiska „Pisz do mnie więcej”. Uczestnicy projektu „Kultura mobilna = kultura dostępna” zachwycili się warsztatami teatralnymi poprowadzonymi w Iwkowej przez dyrektora Teatru Nie Teraz Tomasza A. Żaka i aktorki Anny Warchał, podczas 6. Biesiady rycerskiej w Melsztynie wystąpili Trubadurzy Teatru Nie Teraz, a 11 lipca kto chciał, mógł wziąć udział w wieczornicy poświęconej 80 rocznicy Rzezi wołyńskiej. Ale to nie wszystko.

 

iwoniczTeatr Nie Teraz występuje w wielu miejscach w Polsce i zawsze Tomasza A. Żak podkreśla fakt, że od marca tego roku Teatr związany jest z Gminą Zakliczyn, gdzie w urokliwej miejscowości Ruda Kameralna ma swoją przystań twórczą – Ośrodek Praktyk Artystycznych. Nie tak dawno sam miałem o tym okazję się przekonać podczas premiery „Pisz do mnie więcej” w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, teraz to widowisko będzie prezentowane w Iwoniczu-Zdroju w ramach projektu „Wieczory z Niepodległą”, czyli cyklu spotkań tematycznych, związanych z tematem niepodległościowym w Restauracji Klimat w Iwoniczu-Zdroju oraz w Centrum Konferencyjno-Bankietowym Szklane Lniane w Korczynie. Wydarzenie adresowane jest zarówno do mieszkańców Podkarpacia, jak również gości przybywających w miejscowościach uzdrowiskowych, takich jak Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. Tomasza A. Żak był też gościem radiowego poranka Radia Wnet, gdzie bardzo ciepło wypowiadał się o Zakliczynie, Rudzie Kameralnej oraz naszej współpracy.

To nie wszystko – czas na sobótki, czyli opowieść o pełnym tajemnic czasie przesilenia wiosny i lata, o legendarnych „sobótkach”, to kolejna artystyczna przygoda Teatru Nie Teraz, który tegoroczną wiosnę przepracował z góralami znad Popradu, aby te odwieczne ludowe obrzędy przenieść na scenę teatralną.

 

btnt20 czerwca w sali teatralnej „Sokół” w Starym Sączu miał miejsce premierowy pokaz spektaklu „Miedzą nieba, miedzą piekła – widowisko sobótkowe”. Tak sfinalizował się projekt pracy warsztatowej z osobami skupionymi wokół zespołu regionalnego „Bystro Kicora” z Przysietnicy. Prowadząca ten zespół zakliczynianka Monika Florek – przed laty aktorka Teatru Nie Teraz, zaprosiła Tomasza A. Żaka do współpracy przy konstruowaniu scenariusza widowiska oraz jego wyreżyserowaniu. W przedstawieniu bierze udział ponad 20 osób w wieku od 7 do 70 lat. To połączenie młodości z doświadczeniem jest naturalne w tradycji ludowej, szczególnie tej, która odwołuje się do kontekstów obrzędowych. Powstały spektakl łączy w sobie wątki dramatyczne ze słowem, muzyką i tańcem. W pracy kierowano się przesłaniem jednego z największych mistrzów sceny ludowej – Jędrzeja Cierniaka.

„Nasi” górale przyjadą również do naszego Zakliczyna, co będzie miało miejsce w czas organizowanego przez Zakliczyńskie Centrum Kultury „Festiwalu Fasoli”, a więc 20 sierpnia. Tak więc również tutaj będzie można zobaczyć widowisko, do którego swą rękę przyłożyli twórcy z Ośrodka Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej – mówi Tomasz A, Żak.

 

 

 

Odsłony: 839