Kliknij aby oglądnąć

Podegrodzie bardziej znane i bardzo lubiane

Opublikowano: wtorek, 11, lipiec 2023 Kazimierz Dudzik

024"Kultura mobilna = kultura dostępna" to z założenia projekt kulturalno – edukacyjny mający na celu odkrywanie dziedzictwa kulturowego Małopolski poprzez organizację wyjazdów tematycznych do miejsc atrakcyjnych kulturowo, ale mniej lub prawie nieznanych, choć tak blisko nas usytuowanych. Tak było z Kątami i Iwkową i tak też było z Podegrodziem. Po pierwszym wyjeździe do Kątów i Iwkowej zainteresowanie kolejnym wyjazdem było tak duże, że poprosiliśmy o większy autokar, ale i tak nie wszyscy się do niego zmieścili. To oznacza, że takie projekty są oczekiwane wśród odbiorców i cieszą się bardzo dużą popularnością – tak było z projektem "Uniwersytet na piechotę" i tak jest obecnie.

 

Podegrodzie to podsądecka miejscowość z bogatą historią i kulturą nie bez przyczyny zresztą mieniąca się stolicą Lachów Sądeckich. Są tutaj dwa muzea; Lachów Sądeckich oraz Kubalówką, która zarządza Krzysztof Bodziony, na co dzień dyrektor tutejszego GOK-u i radny Rady Powiatu Sądeckiego, ale przede wszystkim Lach z urodzenia i zamiłowania. Toteż nie było problemu ze zorganizowaniem zarówno lekcji muzealnej jak i warsztatów ludowych – kowalstwa nie wyłączając jako bonus do programu. Zresztą tych bonusów było więcej, bo i zwiedzanie Podegrodzia bryczką a także biesiada z Kapelą Podegrodzianie.

 

logokulturadostepnaProjekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Ponadto zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Zakliczyn.

 

Ostatni wyjazd w ramach projektu Stowarzyszenia "Klucz" pod nazwą "Kultura mobilna = kultura dostępna" już 13 lipca, a adresem docelowym jest Muszyna, gdzie uczestnicy zwiedzą Muzeum Państwa Muszyńskiego a także tamtejszy ogród sensoryczny. Z pewnością dużą wiedzą z uczestnikami ostatniego już wyjazdu podczas tego projektu, podzieli się przewodnik PTTK Janusz Flakowicz. Potem pozostaną wspomnienia uwiecznione nie tylko na zdjęciach, ale także w reportażu, który dla ZakliczyńskiejTV przygotowuje Piotr Derlaga z firmy Grupa Reedy Media.

Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak

 podegrodzie podegrodzie podegrodzie
 podegrodzie podegrodzie podegrodzie
 podegrodzie podegrodzie podegrodzie
 podegrodzie podegrodzie podegrodzie
 podegrodzie podegrodzie podegrodzie
 podegrodzie podegrodzie podegrodzie
 podegrodzie podegrodzie podegrodzie
 podegrodzie podegrodzie podegrodzie

Odsłony: 837