Kliknij aby oglądnąć

Zakliczyńska prapremiera „Pisz do mnie więcej”

Opublikowano: niedziela, 09, lipiec 2023 Kazimierz Dudzik

0125 lipca w sali im. S. Jordana zakliczyńskiego ratusza odbyła się próba generalna widowiska Teatru Nie Teraz „Pisz do mnie więcej” z udziałem publiczności – z definicji była to więc prapremiera, w której na scenie zobaczyliśmy Annę Warchał w roli Marii Konopnickiej, Aleksandrę Pisz w roli córki Marii – Laury Pytlińskiej oraz Piotra Piechę (na co dzień aktora Teatru Ludowego w Nowej Hucie) w roli Antka.

 

“Podróże z Konopnicką. Pisz do mnie więcej” to już nasz czwarty projekt, jaki powstaje we współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Tym razem, zainspirowani propozycją jego dyrektora Pawła Bukowskiego, sięgnęliśmy do listów autorki Roty i jej córki, aktorki Laury. Kiedyś ludzie pisali do siebie i to pisali dużo oraz ciekawie. Zbiory listów XIX- i XX-wiecznych artystów, przedsiębiorców, rolników czy nawet polityków, to oprócz bezcennej faktografii również prawdziwa literatura – przekonuje autor scenariusza widowiska Tomasz A. Żak.

 

Rzecz jasna scenariusz i reżyseria widowiska, które w zasadzie można nazwać musicalem czy bardziej po polsku – śpiewogrą, ma „Żakowe piętno impresji artystycznej” i być inaczej nie może, bo gdyby było, to nie byłby to Teatr Nie Teraz. Pięknie się to ogląda, a raczej uczestniczy się w tym wydarzeniu, bo aktorzy też są „Żakiem skażeni” i dzięki temu to co reżyser i scenarzysta miał na myśli, płynnie i smacznie podawane jest ze sceny koneserom sztuki teatralnej.

 

Przedstawienie powstało na zlecenie Muzeum w Żarnowcu w ramach współpracy Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej i Zakliczyńskiego Centrum Kultury. Premiera widowiska „Pisz do mnie więcej” odbyła się 8 lipca w muzealnym wnętrzu domu Marii Konopnickiej.

 pisz  pisz  pisz
 pisz  pisz  pisz
 pisz  pisz  pisz
 pisz  pisz  pisz

Odsłony: 561