Kliknij aby oglądnąć

"Wołyń 1943. Pamiętamy!"

Opublikowano: poniedziałek, 10, lipiec 2023 Kazimierz Dudzik

Ballada o Wołyniu plakat

Tytuł mówi wszystko. Bo są słowa i tematy, które po prostu znaczą oraz definiują polską historię i polską tożsamość. Bo tak jak Polakowi nie wolno zapomnieć Katynia, tak samo musimy pamiętać o Wołyniu. Dla Teatru Nie Teraz ten temat znaczy więcej niż dużo od ponad 20 lat. To nie tylko ze względu na nasz już dzisiaj legendarny spektakl „Ballada o Wołyniu”, ale poprzez wiele innych działań, inicjatyw oraz spotkań, które zawsze służyły kreatywnemu rozumieniu słowa „pamięć” - mówi dyrektor Teatru Nie Teraz Tomasz A. Żak.

 

Dokładnie 11 lipca 2023 roku, w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach, zapraszamy na specjalny wieczór pamięci do Ratusza (sala Spytka Jordana) - początek godz. 18.00 – wstęp wolny - a zapraszają; Ośrodek Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury.

 

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2016 roku przez Sejm RP na dzień 11 lipca, czyli w rocznicę tzw. krwawej niedzieli, podczas której w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

 

Ocenia się, że w wyniku trwającej kilku lat rzezi zginęło około 100 tys. z półtora miliona Polaków zamieszkujących tereny Galicji Wschodniej. Kolejne 300-400 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki. Sprawcami ludobójstwa byli nacjonaliści ukraińscy z organizacji z organizacji UNA/UPA i ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów. Zbrodnie dokonywane były z niebywałym okrucieństwem. Ofiary palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, rozrywano za pomocą koni, a przed śmiercią sadystycznie torturowano.

Odsłony: 711