Kliknij aby oglądnąć

18 projektów grantowych ZCK i Klucza o wartości dofinansowania ponad 730 tysięcy złotych

Opublikowano: poniedziałek, 03, lipiec 2023 Kazimierz Dudzik

zalogaW 2023 roku Zakliczyńskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie „Klucz” otrzymało do tej pory dofinansowanie do 18 projektów grantowych o wartości przekraczającej kwotę 730 000,00 zł.

 

Aplikacje składaliśmy do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego, Gminy Zakliczyn, Funduszu Patriotycznego, oraz innych fundacji, m.in. Fundacji Pekao S.A. czy Fundacji Tauron.

 

Ostatnie dobre wieści pochodzą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie Stowarzyszenie „Klucz” otrzymało dotację w wysokości 30 000,00 zł na projekt „W poszukiwaniu kulturalnych inspiracji” - jest to projekt skierowany do Zespołu Folklorystycznego „Gwoździec”, a autorkami wniosku są Ewelina Siepiela i Monika Pawlik – gratuluję.

 

zieloneswKolejne bardzo dobre wieści nadeszły z Fundacji Banku Pekao S.A. Z której otrzymaliśmy dotację w wysokości 50 000,00 zł na organizację Festiwalu Fasoli oraz Dożynek Gminy Zakliczyn. Nad wnioskiem pracowaliśmy wspólnie z Magdaleną Tobiasz.

 

Z kolei Województwo Małopolskie w ramach programu „Małopolskie Orkiestry Dęte 2023” udzieli nam wsparcia na jubileusz 30 – lecia działalności SOD „Filipowice” w wysokości 7 000,00 zł oraz z programu „Etno Małopolska 2023” 10 000,00 zł na stroje ludowe dla Heligonistów i Harmonistów. Nad wnioskami pracowała Magdalena Tobiasz.

 

110Dzięki operatywności naszego zespołu grantowego pozyskaliśmy już środki na takie projekty jak; 6. Biesiada rycerska w Melsztynie, Festiwal Fasoli i Produktów Tradycyjnych Małopolski, warsztaty mistrz i uczeń (heligonka i instrumenty smyczkowe), projekt edukacyjny „Kultura dostępna = kultura mobilna”, W poszukiwaniu kulturalnych inspiracji, musical ludowy „Posłuchojcie ludkowie”, zakupy strojów ludowych w ramach programu EtnoPolska 2023, Małopolskie Orkiestry Dęte, Biesiadę Fredrowką czy adaptacja budynku świetlicy w Rudzie Kameralnej na potrzeby Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz.

 

Środowisko kultury Gminy Zakliczyn jest bardzo aktywne i skuteczne w pozyskiwaniu środków zewnętrznych, dzięki czemu możliwa jest realizacja wielu niekonwencjonalnych projektów. To wymaga dużo wiedzy, determinacji i pomysłowości w procesie aplikacji do programów grantowych, a także – co bardzo istotne – profesjonalnej realizacji i rozliczenia wcześniejszych projektów. Świetnie radzą sobie z tym pracownicy ZCK, w szczególności Edyta Ramian - główna księgowa, Magdalena Tobiasz i Maria Chruściel (obecna i była specjalistka ds. administracyjno - ekonomicznych) oraz Halina Machel - instruktor ds. kultury ludowej.

 

Warto dodać, że w tym roku oprócz ZCK i Stowarzyszenia "Klucz" po granty sięgają Stowarzyszenie "Czerpok" z Paleśnicy czy Stowarzyszenie Członków i Sympatyków Chóru ZCK „Cantando canzoni.”

 

Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak, Anna Damian

Odsłony: 548