Magia Biesiady rycerskiej w Melsztynie
24 i 25 czerwca 2023 roku odbyła się szósta edycja Biesiady rycerskiej w Melsztynie. Wydarzenie, które zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród mieszkańców Gminy Zakliczyn i Małopolski, ale także turystów z różnych stron Polski, a nawet zagranicy, zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie "Klucz" i Zakliczyńskie Centrum Kultury przy bardzo wydatnej pomocy burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn Dawida Chrobaka, sekretarza Gminy Zakliczyn Janusza Krzyżaka i pracownika UM Seweryna Sowy, Zakładu Usług Komunalnych, jednostek OSP z Charzewic, Faliszewic i Gwoźdźca oraz prezesa Zarządu Gminnego OSP Tomasza Damiana. Po raz szósty z rzędu miałem okazję poprowadzić melsztyńską Biesiadę rycerską. Największą pracę podczas realizacji wydarzenia wykonali pracownicy ZCK; Magdalena Tobiasz, Halina Machel, Elżbieta Mliczek, Katarzyna Nosek, Monika Kulak, Edyta Ramian i Stanisław Kusiak i wolontariusz Adam Gaura. Dzielnie życzliwie wspierali ich stażyści i praktykanci z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. J. Piłsudskiego w Zakliczynie odbywający staże w ZCK oraz Stowarzyszenie Czerpok z Paleśnicy, KGW Borowa wraz z obsługą swoich stoisk gastronomicznych. Obecne było także stoisko KGW Gwoździec. Pomocy w urządzeniu sali koncertowej udzielił również sołtys Melsztyna Józef Franczyk, a w przygotowaniach obrzędu świętojańskiego Grupa Regionalna Charzewice Stowarzyszenia "Klucz". Projekt został zorganizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego – zadanie publiczne współfinansowane było ze środków otrzymanych z budżetu Gminy Zakliczyn. Świetnie spisali się partnerzy wydarzenia; Chleb Niepowszedni - Artur Soska, GD Sound, Grupa Reedy Media, Jupiter, RDN Małopolska, Zofia Luksa oraz "Pod lasem" - Grzegorz Wójcik. Podczas 6. Biesiady rycerskiej była także ekipa TVP, która powróci na zakliczyński Rynek 2 lipca.
Obóz średniowieczny utworzyły grupy rekonstrukcji historycznej; Drużyna Najemna Rujewit (współorganizator Biesiady), Zgraja Banitów i Renegatów, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Jarchuk” i "Dzikie gęsi", Kram Thorsteina oraz "Szponiaste - sokolnik". Uczestnicy Biesiady mogli podziwiać wystawę „Ruiny zamku melsztyńskiego wczoraj i dziś”, występy zespołów "3M" oraz Trubadurów Teatru Nie Teraz - Tomasza Lewandowskiego i Marcina Guzika, Bitwę o zamek, obrzęd słowiański Kupały z tańcem ognia, obrzęd świętojański z puszczaniem wianków w Dunajcu, a także pokaz laserowy "Magiczny Melsztyn". Odbył się konkurs potraw tradycyjnych, w którym komisja pod kierunkiem wicemarszałka Józefa Gawrona uznała "Królika w sosie śmietankowym w nucie koperkowym" przygotowanym przez Stowarzyszenie "Czerpok" z Paleśnicy za najlepszą potrawę tradycyjną.
Na zamku w Melsztynie pojawili się także patroni wydarzenia; sekretarz stanu w ministerstwie edukacji i nauki prof. Włodzimierz Bernacki oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, poseł na Sejm RP Józefa Szczurek – Żelazko, wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego; Józef Gawron i Marta Malec – Lech, radna Sejmiku Małopolskiego Anna Mikos i burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.
Biesiady i turnieje rycerskie to zawsze nie lada gratka dla miłośników historii i kultury. To namacalne spotkanie z przeszłością i zakosztowanie zwyczajów żyjącego wieki temu społeczeństwa. To swego rodzaju nauka przez zabawę, która w przystępny i ciekawy sposób potrafi zainteresować nawet najbardziej opornych. To także cenna lekcja historii, dzięki której zarówno dzieci jak i dorośli mogą dowiedzieć się czegoś o swojej małej Ojczyźnie – powiedział wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Obszerną fotorelację z wydarzenia przygotował Stanisław Kusiak.
Odsłony: 2547