Kliknij aby oglądnąć

150 tysięcy złotych od Fundusz Patriotycznego dla ZCK

Opublikowano: poniedziałek, 29, maj 2023 Kazimierz Dudzik

Fundusz PatriotycznyFundusz Patriotyczny ogłosił wyniki naboru do programu „Wolność po polsku – edycja 2023“ , do którego Zakliczyńskie Centrum Kultury aplikowało z wnioskiem pod nazwą „Dostosowanie budynku świetlicy wiejskiej do potrzeb Ośrodka Praktyk Artystycznych w Rudzie Kameralnej.“


Na 382 złożone z całej Polski i ocenione przez komisję grantową wnioski, tylko 62 projekty otrzymały dofinansowanie. Jest mi niezmiernie miło poinformować, że w gronie 62 projektów z dofinansowaniem znalazł się projekt Zakliczyńskiego Centrum Kultury z kwotą dofinansowania w wysokości 150 000,00 zł.

 

Co warto zauważyć, w tym gronie obok ZCK znalazły się tylko trzy instytucje kultury; M-GOK w Ogrodzieńcu z kwotą dofinansowania 100 tys. zł oraz GOK w Mstowie z kwotą dofinansowania 15 tys. zł.

 

Poprzez system wsparcia instytucji społecznych pragniemy inspirować, wspierać i upowszechniać zjawiska w nauce, kulturze i sztuce nawiązujących do dziedzictwa polskiej historii. Naszym celem jest budowanie szacunku, więzi i współodpowiedzialności za polskie dziedzictwo kulturowe, wzmacnianie świadomości w zakresie jego wartości, potrzeby utrwalenia i podjęcia ochrony - czytamy na stronie internetowej Funduszu Patriotycznego.

 

Dziękuję bardzo zespołowi projektowemu z którym maiłem przyjemność pracować nad wnioskiem: Magdalenie Tobiasz – specjalistce ds. administracyjno – ekonomicznych ZCK, Tomaszowi A. Żakowi – dyrektorowi Teatru Nie Teraz, Edycie Ramian – głównej księgowej ZCK.

 

Geneza projektu

 

swRK18 marca 2023 roku powstał Ośrodek Praktyk Artystycznych (OPA) Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej. Pod aktem powołania podpisy złożyli; przedstawiciele Stowarzyszenia Nie Teraz – Aleksandra Żaka – prezes oraz Tomasz A. Żak – dyrektor Teatru Nie Teraz, Kazimierz Dudzik – dyrektor Zakliczyńskiego Centrum Kultury oraz Dawid Chrobak – burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn. Niedługo po tym wydarzeniu zespół projektowy w ZCK przystąpił do sporządzania projektu grantowego. Celem projektu jest adaptacja budynku świetlicy w Rudzie Kameralnej do potrzeb związanych z działalnością OPA. W szczególności dotyczyć to będzie adaptacji poddasza świetlicy na potrzeby powstałego Ośrodka oraz niezbędne naprawy (m.in. dachu i elewacji budynku). Te działania będą zsynchronizowane z działaniami, które prowadzone są przez Gminę Zakliczyn. Burmistrz Dawid Chrobak wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego podjął już stosowne działania w tym kierunku – rzecz dotyczy m.in. nowej, gazowej instalacji zbiornikowej i instalacji grzewczej.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze w tym roku przed zimą działalność Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej ruszy pełną parą. Na razie próby teatralne odbywają się w zakliczyńskim ratuszu, a spektakl 'Intensywność szkła poza percepcją” wystawiana jest obecnie przez w województwie podkarpackim, m.in. w Sanoku i Lesku.

 

Tekst: Kazimierz Dudzik, foto: Stanisław Kusiak

Odsłony: 424