Nasi artyści ludowi na "Krakowskim wianku" w Szczurowej
W dniach 21 i 22 maja br. w Szczurowej odbyła się kolejna edycja Przeglądu Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka "Krakowski wianek". Komisja Artystyczna wnikliwie oceniła 20 grup śpiewaczych, 9 zespołów folklorystycznych, 8 śpiewaków ludowych, 6 kapel ludowych, 3 solistów-instrumentalistów, mistrza i 3 uczniów, grupę regionalną oraz gawędziarza. Łącznie zaprezentowało się ok. 500 wykonawców z 6 powiatów regionu etnograficznego Krakowiaków i Pogórza Ciężkowickiego. W tym gronie nie mogło zabraknąć przedstawicieli środowiska kultury ludowej z naszej gminy.
I tym razem nasi lokalni artyści przywieźli ze Szczurowej obfity plon nagród. Największy sukces odniosła związana z ZF "Gwoździec" Krystyna Wąs, która w kategorii śpiewaczka ludowa zajęła I miejsce i została zakwalifikowana do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Tym samym zakliczyńska kultura ludowa będzie reprezentowana na tym prestiżowym festiwalu po raz trzeci z rzędu.
II miejsce w kategorii dorosłych zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej zajął Zespół Folklorystyczny "Gwoździec" z programem "Wyzwolimy kosiorza", a III miejsce debiutujący na Przeglądzie Zespół "Wieśpnioki" z Paleśnicy z programem "Jak to się Jagniska rodziła". Nie byłoby tego sukcesu bez ciężkiej pracy zespołów i ich instruktorów, Janusza Cierlika (ZF Gwoździec) oraz Haliny Machel (Wieśpnioki).
Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali: skrzypaczka z Kapeli Opatkowice – Weronika Kulak ze Słonej i Kobieca Grupa Śpiewacza z Gwoźdźca, natomiast w kategorii młodzieżowej grup śpiewaczych - Dziewczęca Grupa Śpiewacza "Gwoździec" otrzymała III miejsce. Komisja Artystyczna nie przyznała w tej kategorii ani Krakowskiego wianka, ani pozostałych miejsc na podium czy też wyróżnień.
W kategorii młodzieżowych śpiewakow II miejsce zajęła Kinga Świerczek z Faściszowej. Tutaj też jury rostrzygnęło w swoisty sposób, przyznając tylko II i III miejsce.
W kategorii "Mistrz i uczeń", w której wystąpił tylko jeden mistrz i troje uczniów, czyli Marcin Korbut oraz Adam Gaura z Gwoźdźca na heligonce, Karol Kómurek z Dzierżanin na klarnecie oraz Zuzanna Dulian z Kończysk na kontrabasie zajęli III miejsce. Miejsc I i II nie przyznano.
Regionalny Przegląd Zespołów Folklorystycznych, Kapel Ludowych i Grup Śpiewaczych im. Jędrzeja Cierniaka "Krakowski wianek" po raz pierwszy został zorganizowany w 1981 przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie. Przegląd miał charakter konkursu o zasięgu wojewódzkim, jednocześnie był kwalifikacją najlepszych zespołów folklorystycznych i kapel ludowych z Województwa Tarnowskiego do udziału w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych "O Pawie Pióro i Gliniany dzban". Miejmy nadzieję, że po czasie pandemii Przegląd w Szczurowej stopniowo odzyska swój prestiż i wzbudzi zainteresowanie wśród artystów ludowych, co przełoży się na zwiększenie liczby uczestników w poszczególnych kategoriach.
Serdeczne podziękowania dla naszych lokalnych artystów ludowych za włożoną pracę i godne reprezentowanie naszej gminy podczas Przeglądu.
Kierownik zespołu "Wieśpnioki" z Paleśnicy kieruje podziękowania do wszystkich członków zespołu a w szczególności do Panów Bolesława Buratowskiego i Jana Biernackiego za użyczenie prywatnych samochodów do przewiezienia członków zespołu oraz za przygotowanie i przewiezienie całej scenografii potrzebnej do wykonania programu.
Fotorelacja autorstwa Kingi Ptak udostępniona za zgodą MCK Sokół w Nowym Sączu.
żródło: https://www.facebook.com/DudzikLokalnie, https://mcksokol.pl/aktualnosc/wyniki-39-edycji-krakowskiego-wianka