W duchu tradycji
Po raz pierwszy na zakliczyńskim Rynku, w Niedzielę Palmową, odbył się Kiermasz Wielkanocny ze świątecznymi specjałami i ozdobami połączony z Konkursem Palm Wielkanocnych. Około 10 – tej na przyjęcie kupujących było gotowych już 12 stoisk przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Bieśnika, Borowej, Dzierżanin, Filipowic, Słonej, Woli Stróskiej, Zakliczyna i Zdoni, a także Grupy Regionalnej Charzewice Stowarzyszenia "Klucz", Anny Jurczyk oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dzierżanin i stoisko samochodowe z ozdobami z okolic Gorlic.
Warto było przyjść na Rynek wcześniej, bo pogoda wbrew synoptykom była nadspodziewanie dobra, stoiska pyszniły się znakomitymi wypiekami, swojskimi wyrobami wędliniarskimi, pasztecikami, wielkanocnymi zającami i barankami, barszczami, krokietami i pierogami...wymieniać by jeszcze można długo. Ponadto na stoisku KGW "U ŹRÓDŁA" ze Słonej Burmistrz Dawid Chrobak serwował przepyszny żurek wielkanocny, który znikł w mgnieniu oka.
Na tym nie koniec atrakcji, a raczej początek. Oto na zakliczyńskim Rynku, obok pomnika św. Floriana, stanęło 12 przepięknych palm, z których najwyższa mierzyła sobie blisko 10 metrów.
Nikt nie mówił, że będziemy konkurować od razu z Lipnicą Murowaną, bo tam konkurs organizowany był już po raz 63 – ci, ale z dumy tu w Zakliczynie nie tylko wykonawcy i Burmistrz, ale i św. Florian pękał. Warto odnotować, że palmy na Rynek przyniosły; Charzewice, Borowa, Bieśnik, Filipowice, Słona, Stróże, Wola Stróska, Wróblowice, Mieszczanki z Zakliczyna, Zespół Folklorystyczny "Dziatki z chatki" i rodzina Szafarczyków. Komisja w składzie: Burmistrz Dawid Chrobak, Halina Machel, Monika Kulak oraz Mariola Mazgaj delibrowała nad oceną i ostatecznie najłatwiej poszło w kategorii najwyższych palm, bo Stróże wygrały tą konkurencję wynikiem 9 m 36 cm, drugą najwyższą palmę miały Dzierżaniny - 8 m 8 cm (nie zostały jednak uwzględnione w protokole Komisji na podium zajmując ostatecznie 5 miejsce), zatem Wola Stróska z palmą o wysokości 7 m 17 cm zajęła II miejsce w tej konkurencji, a trzecie przypadło Bieśnikowi - 6 m 40 cm. Palma z Borowej mierzyła sobie 6 m 30 cm. Nieco trudniej było wybrać najpiękniejszą palmę tradycyjną i tutaj komisja zastosowała Salomonowy wyrok uznając, że ma do czynienia z trzema najpiękniejszymi palmami tradycyjnymi, a to wykonane przez: ZF "Dziatki z chatki", Filipowice i Słona. Pojedyncze już, drugie miejsce, przypadło Wróblowicom i trzecie miejsce Mieszczankom. Tak czy owak, wszyscy właściciele palm zostali obdarowani przez Burmistrza Chrobaka nagrodami rzeczowymi sfinansowanymi ze środków będących w dyspozycji Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Na finał 1. Zakliczyńskiego Kiermaszu Wielkanocnego zadebiutowała Zakliczyńska Kapela Podwórkowa "Gulony" wymyślona przez Tadeusza Malika i od pewnego czasu ćwicząca repertuar co wtorek w Zakliczyńskim Centrum Kultury. Kapela przed ratuszem pojawiła się w składzie: Katarzyna Gądek – gitara, Dagmara Nowak-tamburyno, Andrzej Zawada -ukulele basowe, Dariusz Jurkiewicz -bębenek, Jan Jewulski- trąbka, Eugeniusz Kukulski-klarnet, Mirosław Nowak -bandżo oraz Tadeusz Malik- harmonia polska. Kapela zaprezentowała się znakomicie zarówno pod względem muzycznym jak i wizualnym. Nic dziwnego, że w ruch poszły telefony komórkowe za pomocą których widzowie rejestrowali ten znakomity debiut.
Zanim zaproszę Was do fotorelacji z wydarzenia autorstwa Stanisława Kusiaka, przypomnę, że wydarzenie zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Zakliczyńskie Centrum Kultury oraz Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a za skuteczna zachętę do udziału w wydarzeniu dziękuję Proboszczom obu zakliczyńskich parafii.
Odsłony: 1748