Kliknij aby oglądnąć

Lusławice Krzysztofa Pendereckiego - Muzyka z naturą

Opublikowano: środa, 16, luty 2022 tekst i foto: Mateusz Kluza

FOTY LUSAWICE MKLUZA60„Lusławickim ogrodom i ich drzewom, moim drzewom, zawdzięczam wiele stron kompozycji”. Ganek lub werandę lusławickiego dworu często wypełniały porozrzucane karty papieru nutowego i kolorowe kredki. Mistrz o świcie, w skupieniu zasiadał do pracy notując na pięciolinii dźwięki i szkicując kolejne założenia parkowe. Jak powstawały tak wielkie dzieła? Czy rodziły się spontanicznym gestem, czy raczej wyłaniały się stopniowo?


Narodzinom idei zazwyczaj wystarcza chwila, a reszta procesu przebiega w zależności od bogactwa warsztatu, czasu i umiejętności twórcy. Z całego procesu tworzenia najbardziej interesujący jest moment, w którym w umyśle kompozytora pojawia się pomysł na utwór; ów przysłowiowy przebłysk geniuszu. Krzysztof Penderecki inspiracji poszukiwał wśród swoich drzew, w swoim ukochanym parku, w swoich Lusławicach. Jak mawiał: „Kiedy tylko mogę, jadę na wieś, do swoich drzew, z którymi czuję się najlepiej. Wcześnie się kładę, wstaję rano z ptaszkami i piszę muzykę. Panuje absolutny spokój. Człowiek odzyskuje zdrowy dystans do siebie, do muzyki do świata. Często zakwitnięcie magnolii staje się równie ważne, jak zobaczenie czegoś pięknego w teatrze czy przeczytanie dobrej książki”.


Historia zna przykłady twórców kompletnie niezależnych, zdecydowanych postępować po swojemu i przekazywać w dziełach własne zdanie – choćby na przekór całej swej epoce. To takich twórców niewątpliwie należał Krzysztof Penderecki. Najważniejszym rysem jego artystycznego charakteru i podstawą wszystkich cech pozostałych była niezależność oraz przekonanie, że racji należy poszukiwać nie w panujących opiniach, ale w sobie samym – w suwerenności własnego odczuwania. Jak mawiał: „Komponując nie myślę o pozyskaniu publiczności (…) Piszę tak, jak czuję, ale czy dlatego mam zmienić swoją twarz, założyć maskę? (…) Często w mej muzyce nawiązuję do sytuacji zewnętrznych. Zarzuca mi się, że to spektakularne. Ale ja taką właśnie odczuwam potrzebę! Dlaczego mam udawać kogoś innego? Posłużę się moją ulubioną metaforą drzewa: nie można odciąć się od swoich naturalnych korzeni”.


ecmW Lusławicach nieustannie czuć emanacje ponadczasowej obecności Krzysztofa Pendereckiego. To miejsce Jego spełnienia. Jak mawiał: „Przeżyłem życie, jak chciałem. Udawało mi się, nie zawsze w stu procentach, ale nie chciałbym niczego powtarzać. Niczego nie mam sobie do zarzucenia. Pamiętałem całe życie to, co mi dziadek mówił: Nie marnuj czasu, masz talent, musisz to wykorzystać, zostawić po sobie ślad (…) Myślę, że się spełniłem. Zwłaszcza jak patrzę na ten ogród, który daje mi tyle siły i równowagi”.


Gorąco zachęcamy do odkrywania Lusławic Krzysztofa Pendereckiego, miejsca gdzie tworzył muzykę, park, gdzie realizował swe wizjonerskie idee, gdzie zostawił po sobie trwały ślad.

 

Harmonogramem wydarzeń organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w nadchodzącym czasie:
18 i 25 lutego


Zimowe Zwiedzanie Lusławic + Koncerty Zimowej Akademii Muzyki
16:00-16:45 zwiedzanie Arboretum
16:45 powrót z parku do Centrum
17:00-18:00 zwiedzanie Ekspozycji
19:00 KONCERT ZIMOWEJ AKADEMII MUZYKI (wstęp wolny)

kawiarenka czynna w godzinach 15:30-19:00

____________________________

19,20,26,27 lutego 5,6,12,13 marca

Zimowe Zwiedzanie Lusławic
14:00-15:30 zwiedzanie Arboretum
15:45 powrót z parku do Centrum
15:45-17:15 zwiedzanie Ekspozycji

kawiarenka czynna w godzinach 15:30-17:30
____________________________

26 lutego 19:00
Koncert Leonory Armellini (włoska pianistka, laureatka V nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie)
____________________________

6 marca 19:00
Koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Krakowie,
Wiktoria Białostocka - skrzypce, Paweł Kotla - dyrygent
____________________________

12 marca 19.00
Koncert Absolwentów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci
____________________________

18 marca, 19:00
Koncert Uczestników Warsztatów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci
____________________________

Bilety na wszystkie wydarzenia są dostępne na stronie www.penderecki-center.pl  oraz w biletomacie Centrum.

Odsłony: 866