Kliknij aby oglądnąć

II miejsce i Srebrna Rozeta dla "Drobów" z Gwoźdźca

Opublikowano: poniedziałek, 14, luty 2022 tekst: Monika Kulak, foto: Ewelina Siepiela

001W dniach 11 i 12 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się jubileuszowy, bo już  50 Karnawał Góralski, podczas którego naszą gminę reprezentowała Grupa Kolędnicza "Droby" z Gwoźdźca. W tej  edycji przeglądu ogólnopolskiego powrócono do tradycyjnej formuły przeglądu, a w zmaganiach o grand prix i Góralskie Rozety wzięło udział 45 grup kolędniczych  z trzech województw -  małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

 

 

 

 

Komisja Oceniająca w składzie:
1. dr Artur Czesak – językoznawca
2. mgr Benedykt Kafel – etnograf
3. dr Dorota Majerczyk – etnolog
4. prof. Stanisław Węglarz – antropolog kulturowy


po obejrzeniu występów 45 grup kolędniczych  oraz ich gruntownej ocenie postanowiła przyznać nagrodę grand prix, Złotego Turonia za wybitną prezentację, w postaci statuetki wraz z nagrodą pieniężną, ufundowaną przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, w wysokości 2 500 zł otrzymuje grupa kolędnicza „Z Gwiazdą” z Ptaszkowej.


002Ponadto przyznano dziesięć równorzędnych pierwszych miejsc wraz ze Złotymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 750 zł, czternaście równorzędnych drugich miejsc wraz ze Srebrnymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 100 zł, czternaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z Brązowymi Rozetami Góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 800 zł a także sześć równorzędnych wyróżnień wraz z dyplomami oraz nagrodami pieniężnymi po 600 zł.


003Grupa kolędnicza "Droby" z Gwoźdźca zajęła II miejsce w przeglądzie, otrzymując Srebrną Rozetę Góralską i nagrodę finansową w wysokości 1100,00 zł. Nasi kolędnicy postanowili zarówno tę nagrodę, jak i nagrodę z poprzedniego przeglądu w łącznej kwocie 1800,00 zł zdecydowali przeznaczyć dla dzieci z Zespołu Folklorystycznego Gwoździec. Słowa uznania kierujemy do zacnych darczyńców w osobach: Janusz Cierlik, Karol Piwowarski, Stanisław Dudek i Marek Nadolnik. Przypomnijmy, że w styczniu podczas Małopolskiego Przeglądu Grup Kolędniczych w Lipnicy Murowanej kolędnicy z Gwoźdźca walczyli z sukcesem i zdobyli w swoich kategoriach następujące nagrody: Grupa dziecięca "Pastuszki z Gwoźdźca" na 9 dziecięcych grup kolędniczych biorących udział w przeglądzie zdobyła I miejsce a grupa dorosłych kolędników "Droby z Gwoźdźca" zdobyła II miejsce rywalizując z 8 grupami w swojej kategorii.

 

bukowinaNa przegląd do Bukowiny Tatrzańskiej naszych kolędników bezpiecznie zawiozła i przywiozła busem ZCK specjalistka do spraw projektów grantowych - Ewelina Siepiela, co pozwoliło znacznie obniżyć koszty transportu uczestników.

 

Serdecznie gratulujemy zarówno kolędnikom, jak i choreografowi Januszowi Cierlikowi oraz kierownikowi zespołu pani Agacie Nadolnik. Dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej gminy na ogólnopolskich przeglądach i trud wkładany w kultywowania tradycji kolędniczych.

 

 

Odsłony: 651