Kliknij aby oglądnąć

Aktywni kulturalnie

Opublikowano: czwartek, 03, luty 2022 tekst: Monika Kulak, foto: Monika Kulak, Mkfoto Michał Krawiec Fotografia Ślubna, Seweryn Soska, Informator Brzeski, Halina Machel

ofiarowanieW dniu wczorajszym świętowaliśmy w kościele katolickim Święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej, które kończy okres kolędowania. Pomimo ograniczeń i różnych okoliczności członkowie orkiestry, kapeli i zespołów działających przy Zakliczyńskim Centrum Kultury do ostatnich dni aktywnie kultywowali tradycje kolędnicze.

 

Jak już pisaliśmy wcześniej grupa kolędnicza Pastuszki z Gwoźdźca reprezentowała naszą gminę na „Pastuszakowym Kolędowaniu”, które odbyło się w dniach 29-30 stycznia w Podegrodziu, skąd przywiozła II miejsce i nagrodę.

 

 

SODkoldowanieW niedzielę 30. Stycznia Strażacka Orkiestra Dęta z Filipowic dała piękny koncert kolęd w swoim kościele parafialnym pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej Filipowicach. Orkiestrze towarzyszyła solistka Natalia Kucharska, wokalnie zaprezentował się również członek Orkiestry, grający na puzonie - Łukasz Bocheński. Oprócz kolęd uczestnicy mogli wysłuchać też kilku utworów koncertowych. Zarówno członkowie orkiestry jak i uczestnicy mają nadzieję, że w przyszłym roku takie koncerty będą mogły się odbyć z udziałem większej liczby odbiorców.

 

sona1Rodzinne kolędowanie odbyło się również na świetlicy profilaktyczno-wychowawczej w Słonej, gdzie młodzież i dzieci – członkowie Kapeli Opatkowice, Zakliczyńskiego Klubu Małopolskich Heligonistów i Harmonistów, franciszkańskiej scholii parafialnej oraz zaprzyjaźnieni z sołectwem muzycy z Wesołowa, Jastrzębi i Siemiechowa kolędowali wspólnie ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami, obdarowując tych ostatnich swoim śpiewaniem, życzeniami i słodyczami z racji niedawno obchodzonego dnia babci i dnia dziadka.

 

sona0Wspólne spędzenie czasu przy dźwiękach kolęd i innych utworów biesiadnych sprzyjało integracji uczestników a pyszne smakołyki przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Słonej „U ŹRÓDŁA” zachwycało każde podniebienie. W kolędowaniu uczestniczył również o. Szymon Wierzbiak – wikariusz parafii Matki Bożej Anielskiej w Zakliczynie i opiekun scholii, który podkreślił, że takie spotkania są bardzo ważne w budowaniu lokalnej wspólnoty a serwowana smakołyki przypomniały mu czasy dzieciństwa.

 

sona2Organizatorami kolędowania był Sołtys i Rada Sołecka Słonej oraz członkowie KGW w Słonej „U ŹRÓDŁA”, które w ten sposób dba o kultywowanie tradycji ludowej. Wszyscy mają nadzieję, że w przyszłym roku spotkają się ponownie, by podzielić się radością płynącą z betlejemskiej szopki.

 

 

 

004W poniedziałek 31. stycznia ruszyły zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, o czym świadczy ilość uczestników. Na pierwsze zajęcia do ratusza przyszło 18 uczestników w przedziale wiekowym od 6 do 15 lat. Dzieci i młodzież są bardzo chętne do uczenia się nowych rzeczy, nabywania umiejętności scenicznych, wyrażania siebie i swoich emocji poprzez grę aktorską. Zajęcia teatralne rozwijają u dzieci również prawidłową wymowę, redukują stres i tremę w związku z publicznymi wystąpieniami, przynoszą wiele radości i korzyści uczestnikom. Zajęci teatralne prowadzone są przez Halinę Machel – instruktora ds. kultury ludowej w ZCK i odbywać się będą w poniedziałki w godz. 18.00 do 20.00.

 

malik1Tymczasem 1. lutego rozpoczął się kolejny rok realizacji projektu ministerialnego ZCK "Mistrz i uczeń – heligonka". To były pierwsze zajęcia w ratuszu po naborze uczestników, którego dokonał w dniu 18 stycznia 2022 roku mistrz Tadeusz Malik. Do udziału w projekcie zakwalifikowało się aż 12 uczniów.

 

 

halina1W środę 2. lutego w świetlicy profilaktyczno-wychowawczej w Paleśnicy ruszyły zajęcia taneczne zespołów folklorystycznych dla dzieci młodzieży i dorosłych. Celem zajęć jest zachowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturalnego. Na zajęciach tych można nauczyć się tradycyjnych tańców ludowych i rozwijać umiejętności aktorskie i wokalne, efektem tych zajęć będzie przygotowaniu zespołów na występy podczas przeglądów zespołów folklorystycznych.

 

nabrZajęcia odbywają się w środy w godz. 17.00 do 21.00 i prowadzone są przez instruktora ZCK Halinę Machel oraz instruktora tańców lodowych Kingę Biel-Dubiel.

 

Przypominamy o trwającym naborze do Kapeli Opatkowice, działającej przy Zakliczyńskim Centrum Kultury, zapisy w biurze ZCK do 15 lutego prowadzone są:

- mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- telefonicznie: 14 628 33 31
- Ratusz codziennie od 8:00 do 16:00

 

 

 

A już dzisiaj w sali im. Spytka Jordana w ratuszu odbędzie się finał naboru do zajęć teatralnych realizowanych w ramach ministerialnego projektu ZCK "ZUL – aplikacja." Próby teatralne prowadzone przez Halinę Machel odbywać się będą w czwartki od godziny 18.00 w zakliczyńskim ratuszu do czerwca 2022 roku.

 

 

teatrZapraszamy do udziału w zajęciach osoby dorosłe, które chciałyby rozwijać swoje zainteresowania i nabywać umiejętności teatralne, m.in. w zakresie pracy w zespołach, przygotowanie do współdziałania z innymi artystami muzykami, aktorami w różnych zespołach wykonawczych w ramach wspólnych projektów artystycznych. Udział w zajęciach rozwinie u uczestników umiejętności współpracy i integracji podczas realizacji zespołowych działań artystycznych i pozwoli poznać nowych ludzi, zbudować nowe relacje i dobrze się bawić.

 

 

Odsłony: 876