Kliknij aby oglądnąć

Orszak Trzech Króli przejdzie kolejny raz ulicami Zakliczyna

Opublikowano: wtorek, 04, styczeń 2022 tekst: Monika Kulaak, foto: Stanisław Kusiak

020W czwartek 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie zwana Świętem Trzech Króli. Z tej okazji po raz kolejny ulicami miasta przejdzie barwny Orszak Trzech Króli, który powędruje do złóbka w kościole parafialnym pw. św. Idziego opata. W Polsce Święto Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia.

 

 

Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie dziesiątek, setek a nawet tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami.

 

Tegoroczny orszak wyruszy o godz. 13.00 z parkingu przy klasztorze Franciszkanów ulicą Sobieskiego (przecięcie drogi wojewódzkiej), ul. Jagiellońską, Rynek i Mickiewicza dotrze do celu wędrówki, którym jest złożenie pokłonu przez Mędrców ze Wschodu przy żłóbku nowonarodzonego Syna Bożego. Po złożeniu darów rozpocznie się wspólne kolędowanie u żłóbka z Kapelą św. Idziego, Kapelą Opatkowice i Chórem ZCK "Cantando Canzoni".

 

Organizatorami orszaku są obie zakliczyńskie parafie, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn oraz Zakliczyńskie Centrum Kultury. Serdecznie zapraszamy do udziału w jasełkach ulicznych i wspólnego kolędowania całe rodziny, zachęcamy do założenia symboli królewskich i strojów nawiązujących kolorystycznie do barw poszczególnych orszaków: orszak europejski zazwyczaj czerwony – oznaczający Ducha Świętego, orszak afrykański w kolorze niebieskim, podkreślający boskość a orszak azjatycki w kolorze zielonym niosący nadzieję i wolność. Hasło Orszaku Trzech Króli 2022 brzmi: „Dzień dziś wesoły!”.

 

Zapraszamy!!! https://www.youtube.com/watch?v=gDTtSI5M_Eo&t=34s

 

źródło: https://orszak.org/orszak/orszak-trzech-kroli

 

Odsłony: 1330