Kliknij aby oglądnąć

Projekt „Od Hajduka przez Trojaka do Krakowiaka” na finiszu

Opublikowano: piątek, 31, grudzień 2021 tekst: Halina Machel, foto: Monika Kulak, z arch. ZCK

Logo MKDNiS kolorowe Układem Żywieckich tańców zakończyliśmy projekt - Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 2021 rok, dzięki czemu mogliśmy realizować projekt pn. „Od Hajduka przez Trojaka do Krakowiaka”, który polegał na prowadzeniu warsztatów tańca ludowego z dziećmi w wieku 5-12 lat w miejscowości Paleśnica. Partnerem tego zadania było Zakliczyńskie Centrum Kultury. 

 


Logo MKDNiS kolorowe Warsztaty odbywały się regularnie od stycznia w każdą środę od godz. 17.00 do 19.30. W trakcie realizacji projektu przygotowane zostały przez panią stypendystkę Kingę Biel-Dubiel trzy układy choreograficzne z regionów: Krakowiaków Wschodnich, Śląska Rozbarskiego oraz Żywca.


Dla dzieci z powstałego zespołu „Dziatki z Chatki” był to bardzo pracowity rok, z programem „Ziele zbiromy” pod kierunkiem instruktor Haliną Machel ZCK i choreografa Kingi Biel-Dubiel zespół zajął III miejsce w przeglądzie „Krakowiaczek 2021”, który odbył się w formie online.

 

roztanczona jesienKolejnym wydarzeniem folklorystycznym, był festiwal „Dziecko w folklorze”, również w formule online, który odbywa się corocznie w Baranowie Sandomierskim, a udział w nim przyniósł zespołowi wyróżnienie. W listopadzie natomiast „Dziatki z chatki" wzięły udział w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Tanecznym „Roztańczona Jesień 2021” w Głogowie Małopolskim i wytańczyły II miejsce.


Członkowie zespołu „Dziatki z chatki” aktywnie brali udział w nagraniach filmików w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod nazwą „Czerpiąc z dziedzictwa przodków” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. Filmiki te można obejrzeć na kanale Zakliczyńska TV: http://wzck.zakliczyninfo.pl/panel.php?kategoria=Czerpi%C4%85c .


Do zajęć tanecznych akompaniował instruktor muzyczny Marcin Korbut, który od wielu lat współpracuje z Zakliczyńskim Centrum Kultury. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

odHajduka odHajduka odHajduka
odHajduka odHajduka odHajduka
odHajduka odHajduka odHajduka
odHajduka odHajduka  

Odsłony: 961