Kliknij aby oglądnąć

Skąd się wzięły "Dziatki z chatki"?

Opublikowano: sobota, 20, listopad 2021 tekst: Monika Kulak, foto: z arch ZCK i MGDK im. F. Kotuli w Głogowie Małopolskim

mtW 2017 roku Zakliczyńskie Centrum Kultury wraz z Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” podpisało porozumienia dotyczące współorganizacji Mateczników Tradycji w ramach projektu edukacyjnego pn. Małopolska Szkoła Tradycji, dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Zakliczyńskie Centrum Kultury zaplanowało organizację jednego z czterech Mateczników Tradycji w Gwoźdźcu, w ramach którego odbywały się warsztaty tańca ludowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

001Po kilku miesiącach w 2018 roku warsztaty te zostały przeniesione do świetlicy w Borowej, skąd uczęszczała większość najmłodszych dzieci chętnych do poznawania kultury ludowej. Początkowo była to grupa 12-14 dzieci, ale z czasem liczba zwiększyła się do ponad dwudziestu uczestników. Projekt trafił do regionu, gdzie dzieci są ciekawe folkloru, a jego lokalizacja w miejscu przenikania się wpływów trzech regionów etnograficznych sprzyjała zainteresowaniu kulturą ludową, tradycją, obrzędami (rodzinnymi i całorocznymi) i muzyką oraz budowaniu tożsamości kulturowej uczestników.

Zaangażowanie i dobra współpraca z gospodarzem świetlicy – Panią Katarzyną Soból sprzyjała rozrastaniu się zespołu, co skutkowało kolejną zmianą lokalizacji, tym razem spowodowane to było warunkami lokalowymi. Nowo otwarty obiekt w Paleśnicy idealnie nadawał się do prowadzenia warsztatów tańca ludowego dla większej grupy uczestników.


Matecznik Tradycji zakończył się w czerwcu 2021 roku, w czasie kiedy ruszył kolejny projekt ZCK pt. „Gdy nasi dziadkowie byli dziećmi”, tym razem dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Był to projekt edukacyjny, którego celem było zapoznanie dzieci w przedziale wiekowym od 6 do13 lat z tematyką dawnych zabaw, muzyką ludową oraz tańcami charakterystycznymi dla danego regionu (krakowiak, polka, walczyk).


IMG 8223Ponadto pani Kinga Biel-Dubiel – instruktor tańca ludowego, prowadząca zajęcia w Paleśnicy w marcu br. otrzymała Stypendium Twórcze Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na 2021 rok, dzięki czemu realizuje projekt pn. „Od Hajduka przez Trojaka do Krakowiaka”, który polega na prowadzeniu warsztatów tańca ludowego z dziećmi w wieku 5-12 lat w Paleśnicy. Partnerem tego zadania jest Zakliczyńskie Centrum Kultury. Akompaniatorem zespołu jest Marcin Korbut - instruktor Kapeli "Opatkowice" działającej przy ZCK.

 

Nazwa zespołu „Dziatki z chatki” została wymyślona podczas pisania scenariusza tuż przed zgłoszeniem zespołu do udziału w przeglądzie folklorystycznym. Ponieważ dzieci należące do zespołu mieszkają w różnych miejscowościach (Borowa, Dzierżaniny, Paleśnica, Olszowa, Filipowice), dlatego nazwa nie mogła być związana z konkretną miejscowością.

IMG 8223Debiut zespołu „Dziatki z chatki” miał miejsce podczas IV. Regionalnego Przeglądu Grup Kolędniczych o Diamentową Kobyłkę – Z kolędą u Pogórzan, na którym zespół zdobył III miejsce i „Brązową kobyłkę” za przedstawioną kolędę „Dziecioki z gwiozdom”. Następnie w 31. Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Regionu Krakowskiego „Krakowiaczek 2021”, który ze względu na pandemię odbył się w formule on-line, zespół „Dziatki z chatki" zajął III miejsce.


„Dziatki z chatki” z programem „Ziele zbiromy” pod kierunkiem instruktor Haliną Machel ZCK i choreografa Kingi Biel-Dubiel zajęły III miejsce w przeglądzie „Krakowiaczek 2021”.  Kolejnym wydarzeniem folklorystycznym, był festiwal „Dziecko w folklorze”, również w formule online, który odbywa się corocznie w Baranowie Sandomierskim i przyniósł zespołowi wyróżnienie.


Na chwilę obecną zespół „Dziatki z chatki" liczy 24 osoby i ciągle zgłaszają się nowi chętni do nauki tańców i obrzędów ludowych. Zarówno kierownik zespołu Halina Machel jak i instruktor Kinga Biel-Dubiel dokładają wszelkich starań, aby zespół zdobywał kolejne doświadczenie sceniczne na festiwalach i przeglądach folklorystycznych.

 

Członkowie zespołu „Dziatki z chatki” aktywnie brali udział w nagraniach filmików w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Klucz” działającego przy Zakliczyńskim Centrum Kultury pod nazwą „Czerpiąc z dziedzictwa przodków” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. Filmiki można obejrzeć na kanale Zakliczyńska TV:  http://wzck.zakliczyninfo.pl/panel.php?kategoria=Czerpi%C4%85c .

 

roztanczona jesienW listopadzie „Dziatki z chatki" wzięły udział w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Tanecznym „Roztańczona Jesień 2021” w Głogowie Małopolskim i zajęły II miejsce w kategorii zespołów, w których uczestnicy mają od 7 do 11 lat. Dzieci były zachwycone i odbierały dyplom z niedowierzaniem, że udało się im zająć tak wysoką lokatę w gronie zespołów z wieloletnim doświadczeniem takich jak Zespół Tańca Ludowego "Rzeszowianka", Zespół Pieśni i Tańca "Mali Świerczkowiacy" czy "Mali Igloopolanie" z Dębicy.


Trzymamy mocno kciuki za tak dynamiczny rozwój zespołu i życzymy by w przyszłości mogli reprezentować naszą gminę na najwyższym poziomie i sięgać po kolejne trofea.

 

DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI
DZIATKI DZIATKI DZIATKI

Odsłony: 795