Kliknij aby oglądnąć

"Śpiewająca Pippi" z Zakliczyninfo (3)

Opublikowano: sobota, 10, czerwiec 2017 Kazimierz Dudzik

Domosławickie gwiazdy – Ewelina Szybilska

pippiplakatNie mam wątpliwości, że Domosławice niebawem wychowają kilka gwiazd, o których za jakiś czas usłyszymy i będziemy podziwiać nie tylko my. Przyszłe gwiazdy mają już teraz możliwość występowania na scenie z gwiazdami na przykład opery i operetki czy teatru. W „Śpiewającej Pippi” zobaczymy znane już z domosławickich koncertów; Ewelinę Szybilską, Annę Wilk, Magdalenę Niedbałę – Solarz. Dziś przybliżam sylwetkę tarnowianki Eweliny Szybliskiej.
szybilska

Ewelina Szybilska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach z klasy śpiewu solowego prof. Jana Ballarina i adt Ewy Biegas. Szybilska występuje na licznych festiwalach zarówno z repertuarem operowym jak i muzyką oratoryjną. Pamiętamy jej partie solowe z domosławickiego oratorium Peregrinus. Podczas obchodów 75. rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego wykonała partię solową w II Symfonii „Kopernikowskiej". W listopadzie 2009 roku zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w operze „Cyganeria" G. Pucciniego w partii Musetty oraz w Teatrze Muzycznym w Gliwicach partią Lizy w operetce E. Kalmana „Hrabina Marica".

W czerwcu 2010 roku zadebiutowała w partii Hanny w jubileuszowym „Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki w reżyserii Wiesława Ochmana w Operze Śląskiej. W styczniu 2011 roku zaśpiewała partię Lucy w operze „The Telephone" Gian-Carlo Menottiego pod batutą Michała Klauzy w reżyserii Beaty Dzianowicz oraz zadebiutowała na scenie Opery Nova w Bydgoszczy partią Musetty w operze „Cyganeria" G. Pucciniego w reżyserii Macieja Prusa. We wrześniu 2011 roku zadebiutowała na scenie Opery Śląskiej w partii Rozyny w operze „Cyrulik sewilski" G. Rossiniego. W lutym bieżącego roku zadebiutowała w partii Walentyny w operetce „Wesoła Wdówka" F. Lehara w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Wzięła udział w nagraniu operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69" wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Michała Klauzy. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Klaus Arp, Mirosław Błaszczyk, Sławomir Chrzanowski, Michał Dworzyński, Stephen Ellery, Jan Wincenty Hawel, Michał Klauza, Andrzej Knap, Maciej Niesiołowski, Wojciech Rodek, Ruben Silva, Tadeusz Wojciechowski. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prof. Teresy Żylis-Gara, prof. Heleny Łazarskiej, prof. dr hab. Wojciecha Maciejowskiego. Sopranistka ma na swoim koncie osiągniecia w konkursach krajowych i międzynarodowych i jak sama mówi: - Dla mnie największym wyróżnieniem była pierwsza nagroda na Konkursie Wokalnym „Yamaha Musie Foundation od Europe”. Każdego roku ten konkurs poświęcony jest innemu instrumentowi. Po ośmiu latach zorganizowany został Konkurs dla wokalistów. Wygranie tego konkursu było dla mnie dużym sukcesem. Cenię sobie także drugie nagrody na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym im. Imricha Godina w Vrable na Słowacji i na IV Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Znalazłam się również w gronie finalistów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego "Klassik-Mania" w Wiedniu. Miałam także szczęście, że po studiach zostałam solistką Opery Śląskiej w Bytomiu i mogłam się rozwijać przygotowując ciągle nowe partie. Jestem solistką Opery Śląskiej od 2009 roku i mam już w repertuarze sporo różnych partii, a moją ulubioną jest partia Gildy w operze „Rigoletto” – Giuseppe Verdiego. Jest to może trudna, ale niezwykle piękna muzyka, a postać Gildy jest mi bardzo bliska.

Poza sceną pani Ewelina Szybilska jest bardzo sympatyczną i życzliwą osobą – nie gwiazdorzy.

Odsłony: 2042