Losy "Niezłomnych" według Kajetana Rajskiego
W Szkole Podstawowej we Wróblowicach nastąpił finał niepodległościowego projektu, realizowanego w małopolskich szkołach przez historyka Kajetana Rajskiego, znanego z publikacji o żołnierzach niezłomnych. I to właśnie żołnierzom wyklętym poświęcony został ten cykl.
Główny projekt o nazwie „Sto na Sto!”, realizowany przy współpracy z Fundacją BGK z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zakładał przeprowadzenie stu 45-minutowych lekcji w stu wybranych szkołach podstawowych (począwszy od klasy 5) i ponadgimnazjalnych, podczas których przy użyciu środków multimedialnych zostały przedstawione losy żołnierzy wyklętych, szczególnie rtm. Witolda Pileckiego i Danuty Siedzikówny „Inki”, stawiając ich za wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży.
Natomiast wykład we Wróblowicach przeprowadził Kajetan Rajski w ramach projektu dot. przeprowadzenia 40 lekcji z tego tematu w małopolskich szkołach, bedącego kontynuacją niepodległościowego cyklu z jubileuszowego roku 2018. Prelekcja zbiegła się w tym dniu z 80. rocznicą powołania do życia Polskiego Państwa Podziemnego, ewenementu na skalę europejską, które dzielnie i zbrojnie, w zorganizowanych strukturach, przeciwstawiało się niemieckiej okupacji.
Po wykładzie wróblowiccy uczniowie zaprezentowali program artystyczny traktujący o gehennie żołnierzy w okupowanej przez system sowiecki powojennej Polsce. W prelekcji uczestniczyli: przedstawiciel Kuratorium Oświaty, dyrekcja, kadra i uczniowie szkoły we Wróblowicach, dyrektorzy pozostałych gminnych szkół, inspektor oświaty UM, sołtyska Wróblowic oraz Dawid Chrobak. Burmistrz Zakliczyna wręczył na zakończenie spotkania uznanemu historykowi i dziennikarzowi upominki, zaś młodzież szkolna przekazała w podzięce prelegentowi specjalny dyplom. To nie pierwsza wizyta w naszych stronach redaktora i autora wielu publikacji nt. niepodległościowego podziemia w okresie stalinowskim.
Kajetan Rajski
Ur. w 1994 r., redaktor naczelny Kwartalnika „WYKLĘCI”. Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, student teologii, dziennikarz, publicysta. Autor wielu książek, m.in. dwutomowej publikacji „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za zasługi w działalności na rzecz upamiętniania historii Polski. Za prowadzoną działalność odznaczony również Medalem Pro Patria przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Medalem Ignacego Jana Paderewskiego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.