Projekt "Gdy nasi dziadkowie byli dziećmi" dobiega końca
Dobiega końca projekt edukacyjny realizowany przez Zakliczyńskie Centrum Kultury pn. „Gdy nasi dziadkowie byli dziećmi”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 5-13 lat i obejmuje warsztaty, polegające na zapoznawaniu się i nauczeniu uczestników dawnych zabaw, tańców charakterystycznych dla naszego regionu tj. krakowiak, polka, walczyk czy oberek oraz utworów muzycznych o tematyce ludowej, które kiedyś umilały czas ich przodkom.
Warsztaty odbywają się w budynku świetlicy w Paleśnicy raz w tygodniu i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci młodszych i starszych, które z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania. Prowadzone są przez wykwalifikowanych i doświadczonych instruktorów. Do realizacji warsztatów zaangażowano wieloletniego choreografa i doświadczonego instruktora tańców ludowych regionu Krakowiaków Wschodnich, posiadającego bogate doświadczenie w pracy z dziećmi również autystycznymi - Kingę Dubiel-Biel. Kolejnym instruktorem, akompaniatorem muzycznym, kompozytorem oraz opiekunem muzycznym kapeli jest Marcin Korbut. Korekta scenariusza warsztatów a także nauczenie dzieci dawnych zabaw dziadków, oraz zapoznanie dzieci ze strojami w jakich na co dzień chodzili ich przodkowie, zostało powierzone instruktorowi Patrykowi Rutkowskiemu.
Gdyby nie pandemia grupa dzieci z projektu, dla której została wymyślona nazwa „Dziatki z chatki” była przygotowana na wyjazd do Baranowa Sandomierskiego, w celu reprezentowania Gminy Zakliczyn na festiwalu folklorystycznym „Dziecko w folklorze”. Przedstawienie festiwalowe zostało nagrane przy pomocy profesjonalnej ekipy filmowej Grupa Reedy.
W czasie realizacji zadania dla grupy dziecięcej zostały wykonane zabawki i prowizoryczne instrumenty z patyków, natomiast lokalny rzeźbiarz Pan Stanisław Socha na potrzeby projektu wykonał przydrożną kapliczkę, taką jakich już niewiele można spotkać na naszym terenie, a przy których przed laty śpiewano majówki.
Lokalizacja projektu akurat w tej miejscowości okazała się kluczowa dla jego trwałości, gdyż region ten jest szczególnie otwarty na poznawanie lokalnego folkloru, o czym świadczy zaangażowanie zarówno dzieci jak i ich rodziców w udział w warsztatach. Pomimo młodego wieku, dzieci w zajęciach uczestniczą bez rodziców, są bardzo aktywne, chętnie uczą się kolejnych zabaw, wyliczanek i piosenek. Darzą dużą sympatią swoich opiekunów i instruktorów.
W dobie panującej pandemii, kolejno wprowadzanych restrykcji oraz ograniczeń w kontaktach rodzinnych i społecznych a także braku możliwości uczestnictwa w imprezach kulturalnych, zdalnej nauki i pracy, uczestnicy warsztatów mieli możliwość dobrze i aktywnie spędzić wolny czas. Dzięki instruktorom dzieci dowiedziały się skąd pochodzą, poznawały swoje korzenie, lokalną tradycję i zwyczaje swoich przodków. Projekt trafił do regionu, gdzie dzieci nie są znudzone folklorem. Lokalizacja projektu w miejscu przenikania się wpływów trzech regionów folklorystycznych (Lachy Sądeckie, Pogórzanie i Krakowiacy Wschodni) sprzyja zainteresowaniu kulturą ludową, tradycją, obrzędami (rodzinnymi i całorocznymi) i muzyką oraz budowaniu tożsamości kulturowej uczestników.
Koordynatorem zadania jest Halina Machel – instruktor ZCK ds. kultury ludowej, opiekun i kierownik Kapeli „Opatkowice”. Celem, jaki postawił sobie i do którego dąży koordynator projektu jest stworzenie z tej wspaniałej grupy dzieci zespołu folklorystycznego, by mógł w przyszłości dołączyć do reprezentacji naszej gminy na festiwalach i przeglądach folklorystycznych. Tego serdecznie życzymy uczestnikom, instruktorom i koordynatorowi projektu.