Kliknij aby oglądnąć

Zaproszenie na „Mogiłę” w lasach Woli Stróskiej

Opublikowano: czwartek, 28, wrzesień 2023 Kazimierz Dudzik

Wola Stróska 20238 października 2023 roku na wzgórzu Mogiła w lasach Woli Stróskiej, w miejscu pamięci przy szpitaliku polowym partyzantów, odbędzie się uroczystość patriotyczno – religijna upamiętniająca 79. rocznicę niemieckiego ataku na przebywających tam partyzantów. Uroczystość rozpocznie się manifestacją patriotyczną, po której zostanie odprawiona Msza święta polowa, po czym nastąpi spotkanie refleksyjne przy tzw. paśniku.


W odróżnieniu od innych miejsc pamięci, gdzie wspominamy partyzantów i żołnierzy, którzy polegli w trakcie bitwy, na Mogile 79 lat temu mieliśmy do czynienia z krwawą napaścią Niemców na partyzantów AK i BCh, w wyniku której zginęli; Franciszek Baca, Władysław Krzan, Augustyn Łopatka, Władysław Mossocy – lekarz, Franciszek Pitala ps. „Francek” , Franciszek Świerczek, Bolesław Wołek, Wolak N., Gajda N., N.N.

 

Jak mówi historyk Ewa Jednorowska: „Są w dziejach wydarzenia, które będąc słabo oświetlone przez źródła historyczne, obrastają legendą nie mającą szerszych podstaw. Dotyczy to także zniszczenia przez hitlerowców szpitalika partyzanckiego na Mogile, 5 października 1944 roku. Istniejące opracowania tego tematu zawierają często elementy innych działań zbrojnych w terenie.

 

Stąd też obok manifestacji patriotycznej mającej na celu upamiętnienie i oddanie czci poległym i zabitym oraz nabożeństwa odprawianego w intencji Ich dusz, podczas uroczystości patriotycznych organizowanych w Gminie Zakliczyn, odbywają się spotkania refleksyjne, które mają na celu m.in. pogłębienie wiedzy na temat historycznych wydarzeń.

 

Wspomnę na zakończenie, że tego samego dnia, po drugiej stronie Dunajca, w Czarny Lesie w Charzewicach na „Pomnikach”, odbędzie się popołudniu (początek zapewne o godz. 14 – tej) uroczystość patriotyczno – religijna upamiętniająca poległych 19 listopada 1914 roku żołnierzy, podczas bitwy na biała broń pomiędzy żołnierzami armii austro-węgierskiej, a żołnierzami armii rosyjskiej. Po skończonej bitwie pozostały setki zwłok poległych żołnierzy. Pochowani zostali przez miejscową ludność w zbiorowych mogiłach. Po odzyskaniu przez Austriaków tych ziem w 1915 roku, ciała zabitych ekshumowano i przeniesiono na wybudowane przez władze austriackie cmentarze wojenne.

 

Odsłony: 735