Przejście do firmy KM-Net

SKO

01029 lipca w hali sportowej LKS „Dunajec” w Zakliczynie odbyła się gala jubileuszowa 50 – lecia działalności LKS „Dunajec” Zakliczyn. Mogłoby się wydawać, że dla organizacji 50 lat to niewiele. Niektórzy mogliby wskazać, że najstarszy klub sportowy w gminie Zakliczyn (Orzeł Stróże) ma 76 lat, a najstarszy polski klub lat 123. To są jednak tylko liczby. Przygotowany i zaprezentowany przez Jerzego Soskę wykład historyczny, który w 50 letniej historii dwukrotnie pełnił funkcję prezesa klubu i był też trenerem „Dunajca”, otóż ten wykład pokazał jaką drogę przebył LKS „Dunajec” Zakliczyn od daty rejestracji w lipcu 1973 roku po dzień dzisiejszy. Założycielami Klubu byli Mieczysław Wypasek i Paweł Wypasek. Klub w krakowskim OZPN zarejestrowali i do rozgrywek w „brzeskiej C – klasie” zgłosili; Paweł Wypasek i Stanisław Ogonek. Zawodników zorganizował i kapitanem pierwszej drużyny został Aureliusz Kasprzykowski, a pierwszym trenerem został Jan Sambor.

 

Trudno obecnemu pokoleniu uwierzyć, że klub powstał, ale nie miał boiska piłkarskiego. Pierwszy oficjalny mecz „Dunajec” rozegrał na boisku szkolnym w Domosławicach (nie w Biskupicach Melsztyńskich jak odnotowano w kronice klubu). Potem Dunajec grał na boisku na terenach spółdzielczych przy ul. Grabina, były próby utworzenia boiska piłkarskiego za dunajcowym wałem, aż wreszcie w miejscu obecnym na ul. Kamieniec. Krok po korku powstawała baza sportowa; od szatni w formie „wozu Drzymały”, fuzję z Orłem Stróże, po boisko na Kamieńcu, potem cywilizowane zaplecze z prysznicami, od trybun ziemnych po obecne – zadaszone, halę sportową i boisko treningowe, a w sąsiedztwie „Orlik”. Obecne obiekty sportowe odpowiadają wymaganiom co najmniej wymogom II – ligowych rozgrywek.

 

Największym kapitałem LKS 'Dunajec” byli i są ludzie; od wspomnianych wyżej założycieli, prezesów, trenerów i działaczy po gospodarzy obiektów i donatorów, wśród których na czoło wysuwają się samorząd Gminy Zakliczyn i Zespół Szkół Ponadpodstawowych. Wśród postaci szczególnie zasłużonych dla klubu są m.in. rody: Słupskich, Hajduków, Sosków, Sobólów, Lasotów, Świderskich, Wypasków, Niemców, a ikonami niewątpliwie; Władysław Słupski, Antoni Soból, Jerzy Soska, Stanisław Skrzęta, Antoni Świderski. Tak naprawdę trzeba by wymieniać dziesiątki, jeśli nie setki nazwisk, żeby nikogo nie pominąć. To samo dotyczy trenerów i zawodników oraz wychowawców dzieci i młodzieży, dzięki czemu „Dunajec” trzyma sportowy poziom i poniżej pewnej granicy nigdy nie schodził.

 

Podczas gali jubileuszowej 50 – lecia działalności klubu, na którą zaproszono byłych i obecnych piłkarzy, trenerów, działaczy oraz władze piłkarskie i samorządowe, postarano się o to, aby pamiątkowymi statuetkami nagrodzić wszystkich, którzy do tego jubileuszu się przyczynili. Obok tej grupy statuetki otrzymali także byli burmistrzowie; Kazimierz Korman i Jerzy Soska oraz obecny Dawid Chrobak, który odwzajemnił się klubowi wręczeniem okolicznościowego ryngrafu prezesowi Klubu Jackowi Cepiga.

 

Każdy z wójtów, burmistrzów i radnych, jak również wielu społeczników przyczyniło się do rozwoju klubu, który dzisiaj odgrywa tak ważną, społeczną rolę, dlatego dzisiaj wszyscy jesteśmy z LKS „Dunajec” Zakliczyn i szczerze gratuluję osiągnięć sportowych oraz pięknego jubileuszu – powiedział burmistrz Dawid Chrobak.

 

Historię klubu tworzą ludzie i organizatorom udanej imprezy jubileuszowej udało się większość z nich zaprosić na galę. Wielu z tych co tworzyli tą historię już nie ma wśród żywych, m.in. Władysława Słupskiego, ale także tych którzy byli piłkarzami i działaczami klubu czy klub w prasie lokalnej opisywali jako pracownicy zakliczyńskiej instytucji kultury, a mam tu na myśli śp. Marka Niemca i śp. Krzysztofa Chmielowskiego.

 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec
 dunajec dunajec dunajec

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.