Przejście do firmy KM-Net

SKO

pow061 sierpnia 1944 toku o godzinie 17.00 w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Warszawskie.

 

Jak co roku o godzinie "zero" zawyją syreny w całym kraju, a burmistrz Dawid Chrobak wraz z radnymi Rady Miejskiej w Zakliczynie, złożą wiązankę i zapalą znicze pod pomnikiem na zakliczyńskim Rynku.


Powstanie Warszawskie było największą bitwą stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstańcy, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów, walczyli przeciwko regularnym formacjom niemieckim. O jego wybuchu przesądziły względy polityczne, a nie położenie militarne.

 

 

pow01Powstanie Warszawskie było najdonioślejszym działaniem Armii Krajowej. Walki, zaplanowane na kilka dni, trwały 63 dni. Powstanie, choć nie osiągnęło celów ani wojskowych, ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się jednak symbolem męstwa w walce o niepodległość. Stanowiło ono element planu „Burza”, opracowanego w 1943 roku wspólnie przez Rząd Polski w Londynie i dowódców Armii Krajowej. Plan ten miał na celu zapewnienie solidnych podstaw do przejęcia władzy w okupowanym kraju przez przedstawicieli rządu londyńskiego i żołnierzy AK.

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.