tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

 

Po raz drugi wybieraliśmy senatorów z jednomandatowych okręgów wyborczych. W tym celu poselski okręg tarnowski został podzielony na dwa senatorskie okręgi jednomandatowe.

senatorwiatrW okręgu tarnowskim nr 35, bardziej tarnowskim niż drugi o którym pisze poniżej, bo składającym się z miasta Tarnowa, powiatu tarnowskiego i powiatu dąbrowskiego o godność senatora ubiegało się dwóch kandydatów; Łukasz Węgrzyn reprezentujący KW PSL oraz Kazimierz Wiatr z KW PiS. Na Kazimierza Wiatra oddało głos 91164 wyborców, co przełożyło się na wynik 64,1% i to on ponownie zasiądzie w senatorskich ławach. Kazimierz Wiatr to 60 letni profesor zwyczajny na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie (tytuł profesora odebrał w 2002 roku), specjalizujący się w informatyce i elektronice, ma w swoim dorobku naukowym m.in. 5 patentów, 26 wdrożeń komputeryzacji linii technologicznych w przemyśle maszynowym oraz 8 wdrożeń w innych obszarach badań i przemysłu. Jest dyrektorem Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet na AGH, jest też prezesem Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego i chyba najbardziej wpływowym harcerzem w Senacie - od maja 2005 pełni funkcję Kanclerza Kapituły Krzyża Honorowego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Senatorem, reprezentującym od początku kariery senackiej Ziemię Tarnowską, jest od 2005 roku. W gminie Zakliczyn senator Wiatr otrzymał 3100 głosów i uzyskał wynik 67%. Gminy w których najchętniej oddawano głos na prof. Wiatra (około  75% wyborców) to Gromnik, Rzepiennik Strzyżewski i Radgoszcz.

W drugim okręgu tarnowskim numer 34 składającym się z powiatów; brzeskiego, bocheńskiego, wielickiego i proszowickiego o mandat senatora ubiegało się trzech kandydatów; Zbigniew Cichoń z Komitetu Wyborczego PiS, Jan Pająk z KW PSL oraz Grzegorz Przybyło z KW KORWIN. 77459 głosów wyborcy oddali na Zbigniewa Cichonia, który w ten sposób osiągnął wynik 54.3%. Nowy senator z tego okręgu to 63 letni adwokat, obrońca i promotor praw człowieka, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta Rady Europy i DePaul University w Chicago, Przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, Wiceprzewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, współzałożyciel i od 2003 roku prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Archidiecezji Krakowskiej, Wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Prawników, wolontariusz na rzecz ubogich i potrzebujących. Adwokat Zbigniew Cichoń nie jest debiutantem w Izbie Refleksji, bo był senatorem VII kadencji Senatu – wtedy wybrany z okręgu krakowskiego. Mimo, że kojarzony z PiS-em, to jest osobą jak mówi o sobie „zawsze bezpartyjną”. Jest doradcą pro publico bono w poradniach charytatywnych w Poradni "Pomoc Bliźniemu" przy Parafii św. Klemensa w Wieliczce i "Poradnia Miłosierdzia" przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach). Żonaty, ojciec dwojga dzieci. Senator Cichoń największym poparciem cieszył się wśród wyborców powiatów brzeskiego i bocheńskiego, gdzie uzyskał poparcie w granicach 57%. Gminy w których najchętniej na niego głosowały to: Iwkowa, Gnojnik, Żegocina, Biskupice i Gdów.

Senat RP 9. kadencji ma 61 senatorów reprezentujących barwy PiS, 34 senatorów ma PO, jednego PSL, a czworo senatorów uzyskało mandaty kandydując z bezpartyjnych komitetów wyborczych.

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych