Kliknij aby oglądnąć

Inauguracja projektu "Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich" w powiecie tarnowskim

Opublikowano: niedziela, 18, grudzień 2022 tekst: Monika Kulak, foto: Dawid Chrobak

cyfrowekgw2W piątek 16. grudnia br. w Centrum Kultury i Sportu w Koszycach Małych odbyła się uroczysta inauguracja pilotażowego projektu „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” w powiecie tarnowskim. Program finansowany jest ze środków unijnych. W wydarzeniu wziął udział m.in. sekretarz stanu ds. cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.Celem pilotażowego programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu członków Kół Gospodyń Wiejskich. Uczestnicy projektu biorą udział w bezpłatnych warsztatach z obsługi sprzętu informatycznego, korzystania z sieci, komunikacji internetowej czy załatwiania spraw w formie online. Ponadto podczas szkoleń i warsztatów przekazywana będzie wiedza na temat cyberbezpieczeństwa w sieci. Wręczone podczas inauguracji tablety potrzebne podczas szkoleń do nabywania praktycznych umiejętności, uczestnicy projektu otrzymali na własność.

 

 


- Jednym z głównych powodów, dla których takie programy są kierowane do środowiska Kół Gospodyń Wiejskich jest to, że mamy pewność, że jeżeli zorganizujemy to dla tych kół, to ta wiedza nie zostanie tylko wśród ich członków, ale zaniesiecie ją do swoich rodzin, swoich bliskich. Wiemy, że to jest środowisko, które jest rozsadnikiem wiedzy i dobra, które się niesie na całe otoczenie - mówił wiceminister do zgromadzonych.


Jak przypomniał wiceminister, pilotażowy projekt „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich”, który swoją ogólnopolską inaugurację miał w ubiegłym miesiącu powstał z inspiracji małżonki prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, która jest wielką przyjaciółką Kół Gospodyń Wiejskich.


W ramach projektu, jego uczestnicy oprócz zdobycia podstawowych kompetencji cyfrowych, aby na bieżąco relacjonować aktywność swoich KGW w mediach społecznościowych.


- Chcieliśmy, żeby każde Koło Gospodyń Wiejskich tworząc swój profil, wizytówkę w internecie mogło dotrzeć ze swoim dorobkiem także poza swoje najbliższe otoczenie. W tym jest wielka wartość, bo Koła Gospodyń Wiejskich to jest długa tradycja, wielkie dziedzictwo, ale też bardzo dużo kreatywności i rzeczy, którymi można się pochwalić - zaznaczył Cieszyński.


Warsztaty przewidziane są dla blisko 100 Kół Gospodyń Wiejskich w dwunastu powiatach: pułtuskim, garwolińskim, ostrowskim, biłgorajskim, włocławskim, koneckim, oleśnickim, toruńskim, łobeskim, łomżyńskim, tarnowskim oraz ryckim.


cyfrowekgw5Starosta tarnowski Roman Łucarz dziękując przedstawicielkom i przedstawicielom KGW za udział w pilotażowym programie, zwrócił uwagę, że ta forma aktywności społecznej przeżywa obecnie swój rozkwit w powicie tarnowskim, w którym na 184 sołectwa zarejestrowało się 130 kół gospodyń wiejskich (dla porównania jednostek OSP w powiecie jest 129).


W inauguracji projektu wzięło udział 13 kół gospodyń wiejskich, w tym dwa z Gminy Zakliczyn KGW w Zdoni „Zdonianki” i KGW w Słonej „U ŹRÓDŁA”, które serwowały pyszne potrawy kuchni regionalnej, ciastka, pierniczki i inne specjały oraz zaprezentowały swoje wyroby rękodzielnicze. Podczas spotkania był też czas na wymianę doświadczeń i dzielenie się recepturami oraz pomysłami między członkami różnych kół. Według nich program jest bardzo potrzebny, bo „w obecnych czasach brak korzystania z internetu i mediów społecznościowych utrudnia działalność i w ogóle życie”.

 

Na bezpłatne szkolenia z kompetencji cyfrowych „Cyfrowe Koła Gospodyń Wiejskich” przeznaczono w sumie ponad 3,7 mln zł z funduszy europejskich. Projekt objęty jest patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

CYFROWEKGW CYFROWEKGW CYFROWEKGW
CYFROWEKGW CYFROWEKGW CYFROWEKGW
CYFROWEKGW   

Odsłony: 471