Baner festiwalu

 

001Zielone Świątki to obecnie w kalendarzu liturgicznym ważne święto chrześcijańskie - Zesłanie Ducha Świętego. Obchodzi się je 7 tygodni po Zmartwychwstaniu Chrystusa, czyli 50 dni po Wielkanocy. W tym dniu liturgia wspomina o zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, którzy zaczęli mówić różnym językami. Otrzymali niezwykłą moc i dary, dzięki którym mogli na całym świecie głosić Słowo Boże. Ten dzień uznano za początek Kościoła.

 

 
004Kiedyś Zielone Świątki były świętem pogańskim, obchodzonym w związku z nadejściem wiosny. Rolnicy i mieszkańcy wsi przystrajali domy kwiatami i rozpalali ogniska, by odpędzić złe duchy i zagwarantować gospodarzom obfite plony. Przypuszcza się, że Zielone Świątki wywodzą się z wcześniejszego słowiańskiego święta nazywanego „Stado”, związanego z kultem płodności. Ludowe obyczaje związane z tym dniem nawiązywały do rytmu przyrody i nadejścia lata. Domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem i kwiatami. Zielone Świątki szczególnie popularne były wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Później kultywowano także zwyczaj, podczas którego zasiane pola obchodziły procesje mieszkańców. Uczestnicy nosili wtedy chorągwie i obrazy święte, śpiewali również pieśni nabożne. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami. W zależności od regionu Zielone Świątki nazywane były dawniej także Pięćdziesiątnicą, Sobótkami (na południu Polski) lub Palinockami (na Podlasiu).


018Zakliczyński Klub Małopolskich Heligonistów i Harmonistów postanowił zapoczątkować nową tradycję w tym dniu, a mianowicie wspólne świętowanie tego dnia poprzez śpiewanie i granie ludowych piosenek jeżdżąc przystrojonymi bryczkami po ulicach Zakliczyna. W niedzielę 23 maja na ulicach naszego miasta można było spotkać heligonistów i harmonistów w pięknych ludowych strojach, na pięknie ozdobionych zielonymi gałązkami wozach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

ZKMHIH

 

zielone_swiatki zielone_swiatki zielone_swiatki
zielone_swiatki zielone_swiatki zielone_swiatki
zielone_swiatki zielone_swiatki zielone_swiatki
zielone_swiatki zielone_swiatki zielone_swiatki
zielone_swiatki zielone_swiatki zielone_swiatki
zielone_swiatki zielone_swiatki zielone_swiatki
zielone_swiatki zielone_swiatki  

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.