Baner festiwalu

 

Solidarnosc RI na grobie W Witosa Wierzchosawice 1981rW najbliższą niedzielę (24 stycznia) w Wierzchosławicach upamiętniona zostanie 147 rocznica urodzin wybitnego przywódcy chłopskiego i trzykrotnego premiera II RP Wincentego Witosa. Organizatorem tradycyjnie odbywającej się od 2014 roku w tym czasie uroczystości jest NSZZ RI „Solidarność” we współpracy z Samorządem Powiatu Tarnowskiego.

 


Obchody rocznicy urodzin Witosa w jego rodzinnej miejscowości to kontynuacja potajemnych spotkań przy Grobie wielkiego Polaka z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, które gromadziły wielu działaczy antykomunistycznej opozycji. Wznowione zostały w 2014 roku z inicjatywy rolniczej „Solidarności”. Corocznie do Wierzchosławic przyjeżdżają w styczniu do Wierzchosławic nie tylko delegacje rolników z całego kraju, ale także znane postacie życia publicznego.


Na obchodach rocznicy urodzin Witosa dwukrotnie obecny był prezydent Andrzej Duda (wcześniej przyjeżdżał również jako poseł na Sejm RP i poseł do Parlamentu Europejskiego), brali w nich udział premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy różnych szczebli.


Scenariusz uroczystości co roku był podobny. Najpierw odprawiana była msza św., potem był przemarsz pod Grób Witosa, a następnie odbywała się konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej na temat aktualnych problemów i wyzwań przed polskim rolnictwem.


W tym roku – ze względu na pandemię koronawirusa – obchody będą o wiele skromniejsze i odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Na godzinę 11 zaplanowano Mszę Świętą w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach w intencji Ojczyzny oraz polskich rolników. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod Grób Witosa, gdzie złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów. W planie jest również krótka modlitwa w tym miejscu.

 

Na zamieszczonej fotografii: Od lewej przy wieńcu NSZZ RI Solidarności stoi: Stanisław Chrobak - Przewodniczący NSZZ RI Solidarność w Województwie Tarnowskim, senator RP, wójt Gminy Zakliczyn, Mec. Stanisław Mierzwa - adwokat i działacz władz krajowych PSL ,,Mikołajczykowskiego", skazany w procesie szesnastu w Moskwie, Jan Kułaj - pierwszy Przewodniczący NSZZ RI Solidarność i Władysław Żabiński - sygnatariusz Porozumień Rzeszowsko - Ustrzyckich, poseł na Sejm RP.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.