Baner festiwalu

 

PKS JEDNO 004Miniony 2020 rok był bardzo specyficzny głównie ze względu na sytuację związaną z pandemia i idącym za tym paraliżem codziennego życia w tym również sportu. Był także szczególny w historii klubu, ponieważ wtedy przypadła 25 rocznica istnienia Parafialnego Klubu Sportowego „Jedność” Paleśnica, który założony został w 1995 roku.

 

Ze względu na panującą w Polsce sytuację epidemiologiczną wirusa Covid -19 nie odbyły się uroczyste obchody tej rocznicy. Natomiast zarząd, zawodnicy, społeczność związana z naszym stowarzyszeniem oraz władze gminne w osobie  Dawida Chrobaka Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn swoją pracą, zaangażowaniem na rzecz klubu bardzo godnie uczcili tą rocznicę.

Drużyna seniorów na półmetku rozgrywek już zapisała się w historii klubu osiągając duży sukces  tj. pozycja wicelidera rozgrywek rundy jesiennej Klasa A 2020/2021 Tarnów II /Brzesko/. Wyróżniona została także dodatkowo tytułem wicelidera w klasyfikacji FAIR PLAY A-klasy Brzesko za sportową i wychowawczą postawę zawodników /tylko 17 żółtych kartek nie było żadnej czerwonej kartki/.


PKS JEDNO 001Drużyna młodzieżowa trampkarzy „Jedności” /rocznik 2006 i młodsi/ była bezkonkurencyjna i pewnie wygrała wszystkie mecze w swojej lidze i to bardzo wysoko. Dawid Chrobak Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn przygotował pamiątkową paterę z okazji rocznicy klubu i uroczyście wręczył na ostatnim meczu mijającej rundy tj. 14.11.2020 roku. Dodatkowo poinformował działaczy i zawodników o planach związanych z budową małej nowoczesnej trybuny mieszczącej 100 miejsc siedzących oraz o wykorzystaniu zdemontowanych słupów do oświetlenia części boiska. Działania te przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa obiektu oraz poprawy komfortu pracy treningowej. Burmistrz zawsze żywo interesował się meczami drużyny oraz wspierał klub w trudnych chwilach.


W lipcu doszło do zmiany zarządu klubu, ze względów osobistych zrezygnował dotychczasowy prezes Bogusław Oroń na jego miejsce powołany został Michał Pajor. Podobnie z przyczyn osobistych z funkcji wiceprezesa zrezygnował Dawid Łękawski na jego miejsce powołany został Adam Mastalerz. Jeszcze raz dziękujemy Panu Bogusław Oroniowi i Dawid Łękawski za lata wytężonej pracy.


Dawid Łękawski cały czas wspiera klub, ponieważ jest kierownikiem drużyn młodzieżowych, zastępuje trenera w przypadku nieobecności. Jest także rezerwowym bramkarzem jeżeli tylko zdrowie mu pozwala.  Michał Pajor nowy prezes, który jest także bramkarzem naszego klubu świeci przykładem w zakresie zaangażowania jako zawodnik to dobrze bo daje przykład innym. Michał i Adam Mastalerz to filary klubu, którzy oprócz tego, że są wzorowymi zawodnikami to przede wszystkim łącznie z Dawidem Łękawskim pomagają w organizacji i działaniu klubu.


Ewenement w skali sportowej to 25 lat trenowania drużyny przez trenera Roberta Kraj. Wizytówki klubu to zawodnicy:
Baut Dominik – waleczność, poświęcenie.
Adam Mastalerz /kapitan/, Michał Mastalerz, Fior Dawid – doświadczenie i odpowiedzialność.
Pazdalski Łukasz – technika, i „lewa noga”
Paweł Jurkiewicz, Adrian Włudyka, Piotr Ligęza – waleczność


Bardzo pozytywnie zaprezentował się i wywalczył miejsce w składzie najmłodszy zawodnik Krystian Repeta. PKS JEDNO 002Prawdziwe „Wejście Smoka” zaliczył nowy nabytek Kamil Socha napastnik, który zaangażowaniem i walecznością zdobył zaufanie zawodników, trenera i kibiców. Drużyna czeka na powrót do drużyny zawodników: Piotr Salamon, Szymon Łękawski, Sebastian Gucwa, Piotr Sarota, Tomek Czuba.

 

Statystyki sezon 2020/2021-runda jesienna:
Sukces wicelider runda jesienna Klasa A 2020/2021 Tarnów II /Brzesko/. Dodatkowo wicelider w klasyfikacji FAIR PLAY A-klasy Brzesko.
Paleśnica 2 miejsce w tabeli Brzeskiej ”A” klasy-29 pkt- 9 zwycięstw , 2 remisy , 3 porażki.
Bramki strzelone - 47, stracone 21.
Dom - 9 pkt- rozegranych 6 meczy ; 3 zwycięstwa , 3 porażki, bramki 15-8,
Wyjazd - 20 pkt- rozegranych 8 meczy; 6 zwycięstw ,2 remisy, 0 porażek, bramki 32-13,
Strzelcy bramek;
1.Pazdalski Łukasz- 11 bramek
2. Socha Kamil – 9 bramek
3. Baut Dominik- 8 bramek
4. Jurkiewicz Paweł – 5 bramek i Włudyka Adrian – 5 bramek
5. Mastalerz Adam – 4 bramki
6. Mastalerz Michał- 2 bramki
7. Fijor Dawid – 1 bramka, Salamon Piotr – 1 bramka i Nidecki Sebastian – 1 bramka
Paweł Jurkiewicz strzelił w tym sezonie setną bramkę. Ma już 104 na swoim koncie.

 

PKS JEDNO 003W rundzie jesiennej sezonu 2020/2021 zagrało 22 zawodników. Najwięcej minut w meczach Dawid Fijor 1260, Dominik Baut 1238, Michał Mastalerz 1210, Michał Pajor 1170, Adam Mastalerz 1145, Kamil Socha 1034, Adrian Włudyka 1004, Łukasz Pazdalski 990, Krystian Repeta 966, Piotr Ligęza 926, Paweł Jurkiewicz 893, Szymon Łękawski 386, Piotr Salamon 361, Konrad Rudnicki 291, Sebastian Gucwa 213, Piotr Sarota 204, Kacper Ślęzak-Rudnicki, Patryk Łukasik, Dawid Łękawski, Dawid Salamon, Sebastian Nidecki, Daniel Łękawski, Krystian Tokarz, Marcin Kostrzewa.

 

Skład drużyny trampkarzy PKS Jedność Paleśnica /rocznik 2006 i młodsi/:
Konrad Gierałt /kapitan/, Wiktor Łękawski, Bartosz Makowiec, Mateusz Potok, Mateusz Klimek, Jakub Wielek, Filip Wielek /2009/, Maksymilian Gierałt /2009/, Tomasz Ligęza /2009/, Aleksandra Sarwa, Krystian Ziółkowski, Piotr Gierałt. W drużynie za zgodą sędziego i trenera drużyny przeciwnej występował najmłodszy nasz zawodnik Kacper Nędza /2010/, który oczywiście posiadał kartę zdrowia. W kategorii trampkarz nie można było go zarejestrować w system EKSTRANET ze względu na wiek.

- Dewiza, przesłanie - Każdą rzecz starajmy się robić jakby była najważniejsza na świecie! W sporcie a szczególnie w piłce nożnej podobnie jak w nauce oraz pracy liczy się systematyczność, pracowitość, cierpliwość, zaangażowanie i wytrwałość. Chodzi głównie o charakter, bo sam talent może być wizytówką tylko do pewnego momentu. Później dźwignią sukcesu jest wytrwałość i rzetelność. Zawodnik musi wiedzieć, że dając z siebie „120 procent” na treningach, podczas meczów będzie dawał „150 procent” - mówi trener Robert Kraj, który poza tym, że od lat angażuje się w działalność sportową (trener z licencją UEFA A), odnosi też liczne sukcesy na polu zawodowym (m.in. laureat konkursu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej /OSE/, ekspert Microsoft Innovative Educator Expert (MIEE)), dając tym samym przykład swoim wychowankom.


- Do rundy wiosennej 2020 w A klasie zaczęliśmy przygotowywać się już od połowy stycznia, niestety, gdy w marcu pandemia wkroczyła do naszego kraju musieliśmy zawiesić trenowanie. Jak tylko pozwolono na wznowienie treningów niezwłocznie przystąpiliśmy do działań szkoleniowych już od 4 maja . Bardzo solidnie przepracowaliśmy ten czas i w okresie od maja do września frekwencja na treningach była bardzo dobra. Rozegraliśmy w okresie przygotowawczym 6 meczy kontrolnych. Starałem się dostosowywać godziny treningów tak żeby jak najwięcej zawodników mogło wziąć w nich udział i to procentuje. Regularny skład, dobra frekwencja na treningach i zaangażowanie przyniosła w końcu wyczekiwane efekty.


Sport wymaga ciągłej walki i nie znosi sytuacji „spoczywania na laurach” bo zawsze wymaga udowadnia, że na sukces się zasłużyło. Tak wykuwa się charakterPKS JEDNO 005 zwycięzcy. Jestem bardzo wymagający wobec siebie i zawodników. Uważam, że wspólnie potrafimy zbudować silne relacje piłkarzy z drużyną. Potem niestety przerwa spowodowana koronawirusem i rzeczy zaczęły się komplikować. Końcówka rundy mogła być bardziej udana niestety odwołane mecze naszej drużyny z powodu koronowirusa /przerwa blisko 4 tygodniowa/ oraz absencja zawodników na treningach spowodowały, że ostatnie dwa mecze nie były najlepsze w naszym wykonaniu.
Mieliśmy plan taktyczny na każde spotkanie i w żadnym nie można „Jedności” zarzucić braku zaangażowania. Szczególnie żałuję meczu z Grabnem, w którym zawodziła skuteczność.


W mojej pracy trenerskiej starałem się uwzględniać współczesne tendencje rozwojowe obserwowane w piłce nożnej. Sprawne przygotowanie drużyny wymagało kompleksowego podejścia, a środki które zastosowałem były indywidualne w zależności od prezentowanego przez zawodnika poziomu dyspozycji ruchowych, kondycyjnych i umysłowych. Zawsze byłem też realistą i wprowadzałem założenia taktyczne, które przynosiły rezultaty. Nie oznacza to, że preferowałem grę defensywną, starałem się być pragmatyczny i często dostosowywałem taktykę do danego meczu. Szczególnie jeśli nie mogłem w danym spotkaniu dysponować optymalnym składem.

W obecnym czasie coraz trudniej przygotować właściwie drużynę do rozgrywek piłkarskich na poziomie amatorskim szczególnie w niższych ligach, ponieważ większość zawodników ma problemy z systematycznym uczestnictwem na treningach.

Zawody piłkarskie wymagają wszechstronnego przygotowania zawodników w zakresie umiejętności technicznych, taktycznych, zdolności motorycznych oraz przygotowania mentalnego. Wszystkie wymienione umiejętności i zdolności nabywa się w trakcie treningu piłkarskiego. Coraz więcej osób narzeka na słabe zaangażowanie zawodników, szczególnie młodych oraz ich problemy emocjonalne. W opinii działaczy młodzież ma na pewno obecnie lepsze warunki do uprawiania piłki nożnej niż było to dawniej, ale mentalność młodych ludzi nie sprzyja aktywności, systematyczności, brak jest pasji, poświęcenia oraz pewnej odporności psychicznej, która jest wymagana przy rywalizacji sportowej.


Bardzo ważna okazała się w mojej pracy skuteczna komunikacja na linii trener zawodnicy oraz między samymi zawodnikami w sferze wspólnych działań i samego PKS JEDNO 006meczu. Skuteczny przekaz informacji był dla mnie kluczowym elementem pracy. Dlatego postanowiłem w procesie zarządzania drużyną wykorzystać nowe technologie informacyjne. Utworzyłem wspólną zamknięta grupę na portalu społecznościowym, dlatego przekaz informacji był łatwy i bardzo skuteczny. Umieszczane na nim były informacje dotyczące organizacji procesu treningowego, meczów, analizy spotkań, proponowane rozwiązania taktyczne, zadania dla poszczególnych zawodników, trening uzupełniający dla zawodników nieobecnych. Dodatkowo umieszczałem informacje z zakresu profilaktyki i postępowania w przypadku urazów, prawidłowego odżywiania. Przekaz w większości był wzbogacony wizualizacją, która ułatwiła przyswojenie informacji zawodnikom. Prowadzona digitalizacja rozgrywanych meczy i wybranych sesji treningowych ułatwiała wdrażanie skutecznych rozwiązań szkoleniowych. Starałem się też prowadzić szczegółową analizę gry przeciwnika na podstawie obserwacji meczów lub przeprowadzonego wywiadu.


W procesie szkolenia drużyny dążyłem do tego, żeby zawodnik był świadomy po co trenuje i dlaczego trening jest tak bardzo ważny. Przez to, że zawodnik staje się świadomy, łatwiej osiągnąć jego zaangażowanie, a wtedy jest szansa, że będzie odpowiedzialny. Sprzyjać to będzie otwartości zawodnika na zaproponowane środki treningowe i jego zdyscyplinowaniu w działaniach taktycznych. Starałem się przygotować zawodników uniwersalnych w zakresie działań defensywnych i ofensywnych. Program treningowy obejmował wszechstronne przygotowanie zawodników w zakresie umiejętności technicznych, kształtowania zdolności motorycznych, podniesienia poziomu taktyki gry i rozwoju mentalnego. W tych wszystkich wymienionych obszarach zawodnicy starali się rozwijać, a to im gwarantowały systematyczne treningi.  Jako trener postawiłem sobie za cel podniesienie poziomu jakości gry zespołu.


U zawodników w grze chciałem widzieć solidność, zaangażowanie i jakość. Drużyna musiała dążyć do opanowania stylu i taktyki, którą zaproponowałem. Dla mnie determinacja i wola walki jest zawsze na pierwszym miejscu. Cel, który wspólnie z drużyną ustaliliśmy został zrealizowany. Zbudowaliśmy szkielet zespołu w oparciu o defensywny fundament i konsekwentnie dążyliśmy do progresu naszych działań ofensywnych. Dlatego też postawiłem na pozytywne nastawienie już od pierwszego treningu. Jasne i przejrzyste zasady jakie określiłem pomogły mi w zdobyciu zaufania u drużyny. Cele szczegółowe jakie określiłem zawodnikom przed sezonem nie był wymierne - po prostu każdy miał starać się robić postępy z treningu na trening. Wynik nie zawsze był najważniejszy, chodziło o konsekwentne wdrażanie naszych założeń. Najbardziej cieszył fakt, że gra wyglądała coraz lepiej. A gdy do dobrej gry wypracowanej na treningu doszedł wynik to było najważniejsze. Z tygodnia na tydzień moi zawodnicy pod względem fizycznym i piłkarskim wyglądali lepiej. Z upływem kolejnych miesięcy robiliśmy postępy w rozwijaniu naszego stylu gry. Ostatecznie na koniec sezonu nasza gra była zgodna z nakreśloną wcześniej wizją. Wszystkie treści które realizowaliśmy na treningach przekładaliśmy na rozgrywki ligowe. Wyróżniał nas własny styl z czego niewątpliwie byliśmy dumni.


Z perspektywy czasu uważam, że podjęte działania były prawidłowe. Można było popełnić mniej błędów jednak dały nam one jeszcze większą motywacje do pracy. Plan meczy kontrolnych w okresie przygotowawczym przed rundą wiosenna sezonu 2020/2021
-14 02.2021 LKS Korzenna /klas okręgowa nowosądecko-gorlicka/ godz. 11.00 miejsce: Kolejarz Stróże sztuczna nawierzchnia
-20/21 02.2021 Moszczanka Moszczenica /klasa A Gorlice/
-27/28.02.2021 z Górnik 24 Tarnów /Małopolska Liga Juniorów drużyna Tarnów-Górnik Zabrze/
-06/07.03.20201 z LKS Poręba Spytkowska /klasa okręgowa Bochnia-Brzesko/
-14.03.2021 z WKS Siemiechów /klasa A tarnowska/


Prawdopodobne rozpoczęcie sezonu ligowego to weekend 20/21.03 2021 roku. Fundamentalna dla klubu jest współpraca z Orlikiem w Paleśnicy dzięki temu prowadzone jest szkolenie dzieci i młodzieży w najmłodszych kategoriach wiekowych żak, skrzat oraz tzw. „ przedszkole piłkarskie”. Realizacja tych działań zapewni komplementarność szkolenia sportowego w naszym klubie, szczególnie na etapie grup młodzieżowych. Co wpłynie bardzo pozytywnie na funkcjonowanie naszego klubu w przyszłości. Perspektywiczne szkolenie dzieci i młodzieży zapewni bezpieczne funkcjonowanie sportowe naszego klubu, ponieważ opieramy się tylko na wychowankach klubu.
Warunki do trenowania klub posiada bardzo dobre to zasługa przede wszystkim Pana Dawida Chrobaka Burmistrza Miasta i Gminy Zakliczyn, który nas wspiera. Podkreślić należy także bardzo dobrą współpracę Klubu z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Paleśnicy, z Orlikiem w Paleśnicy oraz lokalnymi władzami samorządowymi - zaznacza trener Kraj.

 

Drużynie i trenerowi PKS Jedność Paleśnica życzymy dalszych sukcesów i realizacji zamierzonych celów, a przede wszystkim udanego startu w rundzie wiosennej.

Przekaż 1% naszej organizacji

Partner zakliczyninfo

wizytówka

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.