tance

Przejście do firmy KM-Net

reklama2020

olszwywoz

bsr

wesolowszopkaW październiku 2019 roku dowiedzieliśmy się, że nasza szopka została zakwalifikowana do 77. Konkursu Szopek Krakowskich. 5 grudnia pojechaliśmy z Piotrkiem do Krakowa – mówi ciągle podekscytowana tym wydarzeniem pani Bogusława Biel z Wesołowa. W 2019 roku do Konkursu zakwalifikowanych zostało 131 szopek. Zostały one zaprezentowane na Rynku Głównym w Krakowie w czwartek, 5 grudnia, a 8 grudnia jury ogłosiło zwycięzców. Szopki oceniano w czterech kategoriach (dziecięcej, młodzieżowej, seniorów oraz rodzinnej), w każdej z nich przyznano nagrody. Pani Bogusława wspomina to tak: - Na cokole pomnika Adama Mickiewicza położyliśmy szopkę i zostaliśmy uroczyście powitani przez Pana prowadzącego konkurs. Po uroczystym powitaniu przeszliśmy rozśpiewanym korowodem wokół Rynku. Na koniec na scenie przedstawiliśmy swoją szopkę. Dużo publiczności i duże zainteresowanie mediów temu towarzyszyło. Z nami na przykład wywiad przeprowadził dziennikarz Radia Kraków. Po prezentacji szopki udaliśmy się z kapelą do w Celestatu (Muzeum Krakowa) na ulicy Lubicz. Tam mieliśmy przygotowane miejsce na naszą szopkę. Jeszcze tylko podłączenie światełek i czekanie na komisję konkursową. Jury przyszło o godzinie 16 – tej i zaczęło oceniać szopki. 15 grudnia pełni emocji wyjeżdżamy do Krakowa po odbiór nagrody za szopkę. Bardzo nas to wzruszyło, że na syn Piotr w tak pięknym miejscu i mieście zdobył nagrodę.


wesszopkarodzinaJak do tego doszło, że szopka krakowska z Wesołowa uczestniczyła w krakowskim konkursie mówi pani Bogusława Biel: - Ja zaproponowałam, że będziemy uczestniczyć w Konkursie i damy radę. Kosztowało nas to mnóstwo pracy; klejenie, składanie materiałów – cała rodzina przyczyniła się do powstania szopki. Pomagał mi mąż Waldemar, synowie Piotr i Dawid, którzy zrobili Lajkonika i smoka. Dawid zajął się całym oświetleniem szopki, portrety św. Jadwigi i króla Jagiełły malowała moja siostra Elżbieta, Trzech Króli na szydełku zrobiła nasza ciocia Irena. Nasza szopka miała 110 cm w podstawie i była wysoka na 120 cm. Do Krakowa została zawieziona przez kuzynostwo Agnieszkę i Mateusza.

 

Pani Bogusława nalegała podczas wizyty w ratuszu i w trakcie naszej rozmowy aby zamieścić wypowiedź pani Anny Okońskiej, która jest organizatorem Konkursu Szopek Rodzinnych w Szkole Podstawowej nim. Lanckorońskich w Zakliczynie.

 

wszopkadyplom"- Bardzo się cieszymy i gratulujemy!!! W ubiegłym roku w Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie odbyła się kolejna edycja konkursu "Rodzinna Zakliczyńska Szopka Bożonarodzeniowa", którego organizatorem było Koło Historyczne. Głównym celem tego przedsięwzięcia była integracja rodzin przez wspólne działanie twórcze, zainteresowanie regionem zakliczyńskim ze szczególnym uwzględnieniem jego walorów historycznych i architektonicznych, troska o przekazywanie wartości chrześcijańskich oraz odkrywanie talentów uczniów. Kilkanaście rodzin, które przystąpiły do konkursu włożyły wiele pracy i wysiłku oraz wykazały się wspaniałą pomysłowością. Laureatem I miejsca została rodzina Bielów z Wesołowa, która postanowiła w tym roku urozmaicić i wzbogacić szopkę o nowe, dodatkowe elementy. W grudniu przystąpili do 77. Konkursu Szopek Krakowskich. Piotrowi, Dawidowi i ich rodzicom gratulujemy! Mamy nadzieję, że rodzinne robienie szopki przyniosło Wam wiele radości i jeszcze nie raz weźmiecie udział w takim konkursie. Pragnę jeszcze zaznaczyć, że w roku 2014 syn Dawid zajął II miejsce w konkursie "Rodzinna Szopka Zakliczyńska" – tak, że widać, że to już jest tradycja. Niech ta chlubna działalność będzie się nadal rozwijać i przynosić radość ducha twórcom, szkole i środowisku -"

 

wesszopkaPani Bogusława Biel chce bardzo podziękować za naszym pośrednictwem pani Annie Okońskiej za tak piękną opinię i dodaje, że szopkę z Wesołowa można do 26 lutego podziwiać w Muzeum Krakowa, a później zostanie przewieziona do Tuchowa, do tamtejszego Muzeum przy Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, gdzie pozostanie na zawsze.

 

Szopki krakowskie są wyjątkowe, w 2018 roku szopkarstwo krakowskie jako pierwszy polski wpis trafiło na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Wcześniej, bo w 1978 roku, szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 roku. Przerwany na czas wojny, od 1945 roku odbywa się nieprzerwanie co roku, w pierwszy czwartek grudnia.

 

Partner zakliczyninfo

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Archiwum


© Oficjalny Portal Internetowy Zakliczyńskiego Centrum Kultury w Zakliczynie. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie: M. Papuga. Regulamin witryny www.zakliczyninfo.pl | Zasady przetwarzania danych osobowych