Przejście do firmy KM-Net

SKO

herb Tarnowa26 kwietnia w Tarnowie, w okręgu numer 3 obejmującym dzielnice; Klikowa, Krzyż, Piaskówka i Starówka, odbyła się powtórka wyborów podczas której 7 ugrupowań wyborczych wystawiło 93 kandydatów walczących o 7 miejsc w Radzie Miejskiej Tarnowa. Do urn wyborczych pofatygowało się 4335 osób przy 24325 uprawnionych, co przełożyło się na mizerną frekwencję wynoszącą 17,82%. Przy tak niskiej frekwencji wybory w sposób nie podlegający dyskusji wygrał PiS, na którego kandydatów oddano 1698 głosy, co stanowiło 39,9% i przełożyło się na 4 mandaty. Kandydaci PO uzbierali 774 głosów co stanowiło 18,2%, na najniższym stopniu podium tarnowskich, niedzielnych wyborów uplasował się KW Nowa Prawica z wynikiem 15,8 % i 674 głosujących, natomiast czwarty wynik należy do KW Tarnowianie na które głosowało 472 co dało 11,1%. Zarówno PO jak i KW Nowa Prawica i Tarnowianom przypadło po jednym mandacie.

 

W wyniku powtórzonych wyborów, w Radzie Miejskiej w Tarnowie PiS powiększył stan posiadania - obecnie Prawo i Sprawiedliwość ma czternastu radnych, Platforma Obywatelska pięciu, trzech radnych ma jeszcze nie tak dawno rządzące Tarnowem Stowarzyszenie „Tarnowianie”. Dwóch radnych ma SLD, natomiast jeden mandat w Radzie Miejskiej przypadać będzie Nowej Prawicy, a konkretnie sprawować ów mandat będzie Marek Ciesielczyk na którego głosowało 383 wyborców w powtórce w dniu 26 kwietnia.

Skoro już jesteśmy przy personaliach, to warto zwrócić uwagę na postaci, które zdobyły mandat radnego, a także na tych znanych, którym ta sztuka się nie udała. PiS wprowadził pierwszą trójkę z listy; Ryszarda Pagacza, Antoniego Ziębę i Annę Czech (dyrektor szpitala im. Św. Łukasza uzbierała 441 głosów co było najlepszym indywidualnym wynikiem wyborów – p. K. D.) oraz Józefa Gancarza, który był 6 na liście. Ryszard Pagacz jest drugą osobą w „tarnowskim – miejskim” PiS-ie po Kazimierzu Koprowskim (pełni funkcję sekretarza komitetu grodzkiego PiS), ponadto jest dyrektorem Biura Poselskiego Posła na Sejm RP prof. Włodzimierza Bernackiego w Tarnowie oraz współzałożycielem Koła Przyjaciół Radia Maryja przy Parafii pw. Bożego Miłosierdzia w Tarnowie. Antoni Zięba to z kolei szanowany, wieloletni prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, natomiast Józef Gancarz reprezentował na liście KW PiS Stowarzyszenie Prawy Tarnów zarejestrowane w 2004 roku min. przez Józefa Rojka.

Jeśli przyjrzymy się liście Platformy Obywatelskiej, to jedynką i gwiazdą tej listy był Bartłomiej Babuśka, który uzbierał tylko 180 głosów – najmniej spośród siódemki, która uzyskała mandat. Owszem, na liście zameldowali się przedstawiciele średniej klasy, ale np. Mariusz Kajpus, popularny lekarz weterynarii, wiceprezes Małopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej uzyskał 142 głosy, a dr Marek Drwal przekonał do siebie 92 wyborców. W tych kategoriach analizując, Babuśka ma szczęście, że lista mu pomogła. Nie mienia to faktu, że w stosunku do wyborów w październiku ubiegłego roku PO straciła w tym okręgu jeden mandat. 

Stowarzyszenie Tarnowianie jeszcze nie tak dawno rządziło i dzieliło wespół z PO w Tarnowie. Teraz, razem z wybraną w niedzielę Grażyną Barwacz mieć będzie 3 radnych. Grażyna Barwacz wywodzi się ze środowiska oświatowego i kandydowała z 2 miejsca. Pierwsze miejsce na liście Tarnowian miał Krzysztof Nowak – postać znana w Tarnowie i regionie tarnowskim; działał m.in. w PO, był sekretarzem Powiatu Bocheńskiego, jest obecnie dyrektorem GZEAS w Wojniczu – na Nowaka głosowało 56 wyborców. Z kolei znany tarnowski dziennikarz Ryszard Zaprzałka otrzymał 2 głosy, co zresztą nie jest wynikiem najgorszym, bo przy nazwiskach na listach: KW Tarnowianie (jedna osoba), KWW Tarnów od nowa (jedna osoba) i KW Ziemia Tarnowska widnieje cyfra „0”.

Ziemia Tarnowska tych „0” miała aż sześć !!! Przypomnę, że projekt Ziemia Tarnowska powstał z inicjatywy byłego starosty Mieczysława Krasa, byłego członka Zarządu Powiatu Tarnowskiego Pawła Augustyna i byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie oraz byłego dyrektora, byłego Wydziału Kultury i Promocji Powiatu Tarnowskiego Ryszarda Żądły. To właśnie Ryszard Żądło był liderem listy KWW Ziemia Tarnowska i uzyskał 194 głosy, ale mandatu radnego nie ma. Zdecydowała o tym słabość listy, na której drugi kandydat ma zaledwie 38 głosów, a sześciu kandydatów nie jest w stanie zmobilizować do wyborów nie tylko najbliższej rodziny, ale nawet samego siebie i to właśnie przesądziło o porażce. Wydaje się, że Ziemia Tarnowska mimo że ma skromną reprezentację w Radzie Powiatu Tarnowskiego, to w zasadzie podzieliła już los wcześniejszych pozapartyjnych tworów pojawiających się w okolicach wyborów na mapie naszego regionu.

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.