Kliknij aby oglądnąć

Spotkanie z teatrem - monodram Andrzeja Jurczyńskiego

Opublikowano: poniedziałek, 28, listopad 2016 Tekst i fot. Barbara Lasota

teatr118 października br. gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja Jurczyńskiego, krakowskiego aktora znanego m.in. ze „Spotkań z Balladą”, który zaprezentował młodzieży w formie monodramu jeden z wybranych przez siebie wątków narodowej epopei pt. „Pan Tadeusz”. Spektakl nosił tytuł „Spór o zamek”. Uczniowie klas licealnych i technikum ZSP, zgromadzeni w auli pod opieką swoich polonistek: Anny Wypasek-Śledz, Barbary Lasoty i Anny Luny-Świerczek, mieli okazję przypomnieć sobie niezapomniane dzieło Adama Mickiewicza oraz podziwiać kunszt aktorski samego wykonawcy.

Monodram to niezwykle trudna forma scenicznej wypowiedzi. Jeden aktor musi wcielić się w role kilku postaci. Głosem, gestem, mimiką musi zainteresować odbiorów tak, by zechcieli obejrzeć całe przedstawienie. Panu Jurczyńskiemu niewątpliwie to się udało, błyskawicznie przeobrażał się w granych przez siebie bohaterów. Z zadumanego Mickiewicza stawał się dostojnym Sędzią, posępnym księdzem Robakiem, dumnym Podkomorzym czy szalonym Gerwazym podburzającym Hrabiego do walki o zamek Horeszków. Nie zabrakło świetnie odtworzonych postaci Rosjan. Całość została wzbogacona odpowiednimi kostiumami, rekwizytami oraz nastrojowa muzyką, która podkreśliła stany emocjonalne bohaterów. Młodzież doceniła profesjonalne aktorstwo, nagradzając aktora gromkimi brawami.

teatr3Zawód aktor

Po przedstawieniu grupa chętnych uczniów udała się do Biblioteki, gdzie odbyła się lekcja teatralna. Spotkanie miało charakter bardziej kameralny. Pan Jurczyński chętnie odpowiadał na zadawane mu przez uczniów pytania dotyczące jego pracy artystycznej. Dzieląc się swoim doświadczeniem w zawodzie aktora, nadmienił o przeżyciach i emocjach towarzyszących aktorowi na scenie oraz o sposobach uczenia się długiego tekstu literackiego na pamięć. Mówił o pamięci trwałej i nietrwałej oraz jak istotną rolę w kształtowaniu wyobraźni młodego człowieka odgrywa kontakt z wysoką kulturą. Wspominał swoich nauczycieli polonistów, którzy zaszczepili mu miłość do teatru oraz pedagogów ze szkoły teatralnej będących dla niego niedościgłymi mistrzami w sztuce słowa. Szkole teatralnej zawdzięcza przekonanie, iż głównym kryterium decydującym o wartości gry aktorskiej jest przekazywanie publiczności prawdy i emocji.

Patriotyzm

Wśród wątków poruszonych na spotkaniu jako ostatni pojawił się temat patriotyzmu. Uczniowie przedstawili swoje rozumienie tego pojęcia utożsamianego najczęściej z pamięcią o przeszłości, natomiast zaproszony gość wyjaśnił, że w jego opinii patriotyzm to przede wszystkim poczucie dumy z faktu bycia dobrym Polakiem.

Spotkanie zakończyło się pamiątkowym wpisem do kroniki szkolnej oraz podziękowaniami.

Odsłony: 1556