Przejście do firmy KM-Net

SKO

Plan rynku 2023Dwa, mamy taką nadzieję, największe tegoroczne wydarzenia kulturalne właśnie się zaczynają. Przygotowania do imprez wiążą się z pewnymi utrudnieniami dla mieszkańców centrum Zakliczyna oraz dla zmotoryzowanych. Obok zamieszczamy plan zagospodarowania płyty Rynku oraz czasowo zamknięte drogi wokół Rynku (od wschodu i północy). Zmotoryzowanych zachęcamy do parkowania na parkingach obok klasztoru Franciszkanów, na Kamieńcu oraz innych mniejszych placach parkingowych w mieście.

 

19 sierpnia (sobota) odbędą się 12. Dożynki Gminy Zakliczyn.

 

Dożynki 2023Dożynkowe świętowanie rozpocznie się mszą świętą, dziękczynna w kościele pw. św. Idziego opata o godzinie 14:00, a po nabożeństwie grupy wieńcowe w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej „Filipowice” przejdą w korowodzie na płytę drugiego (po krakowskim) największego rynku miejskiego w Małopolsce. Z kolei obchodzący w ubiegłym roku 25 - lecie dziłalności ZF "Gwoździec" zaprezentuje na scenie obrzęd dożynkowy.

 

W tym roku w gminnym święcie plonów weźmie udział aż 18 grup wieńcowych reprezentujących 18 z 24 miejscowości wchodzących w skład Gminy Zakliczyn. Warto o tym wiedzieć, bo jest to liczba wieńców dożynkowych, której mogliby pozazdrościć organizatorzy wielu powiatowych dożynek.

 

Imprezę poprowadzi dwójka konferansjerska; Halina Machel i Łukasz Kornaś.

 

FaściszowaRolę gospodarza tegorocznej edycji dożynek pełni sołectwo Faściszowa – miejscowość położona we wschodniej części Gminy Zakliczyn, po południowej stronie drogi krajowej nr 980.  Podczas badań archeologicznych odkryto w Faściszowej narzędzia oraz naczynia pochodzące z różnych epok: kamienia, brązu oraz żelaza. Najstarsze znaleziska liczą około 5 tysięcy lat. Pierwsze informacje o wiosce pochodzą z kronik Jana Długosza, który posiłkując się danymi Wincentego Kadłubka wymienia i opisuje Phaszczechową. Była to jedna z pierwotnym nazw, która ciągle ewoluowała i tak przez Faszczechową, Fasczechową, utrwaliła się Faściszowa. Na początku XV wieku miejscowość jest własnością Mikołaja Rogalca herbu Strzemię. Następnie przechodzi we władanie rycerza Jarolda, który jest płatnikiem dziesięciny na rzecz parafii w Opatkowicach (obecnym Zakliczynie). Wiek XVI przyniósł podział Faściszowej pomiędzy kilku właścicieli m.in. Taszyckich, Błońskich, Pileckich i przechodzenie poszczególnych części w różne ręce. Na Faściszowej odciska swoje piętno reformacja i w wieku XVII zamieszkują ją katolicy, arianie oraz kalwini. W 1655 roku rozpoczyna się Potop szwedzki, a wojska Karola Gustawa docierają również na południe Polski i w styczniu 1656 roku grabią i palą Zakliczyn, a stacjonują właśnie w pobliskiej Faściszowej. W wieku XIX Faściszowa znajduje się w rękach rodu Komorowskich. Ostatnimi właścicielami dworu w Faściszowej byli Żydzi, jednak na początku XX wieku włości zostały rozparcelowane, a drewniany dwór został rozebrany. Obecnie funkcjonuje tutaj niepubliczna Szkoła Podstawowa im. J. Malczewskiego. Faściszową rozsławia w kraju i zagranicą rzeźbiarz Stanisław Socha.

 

Program Dożynek przeczytacie na zamieszczonym wyżej plakacie. Warto wiedzieć, że choć to są 12. Dożynki Gminy Zakliczyn, nie oznacza wcale, że wcześniej nie organizowano tutaj dożynek – wręcz przeciwnie. Gminne dożynki były organizowane i za czasów słusznie minionego ustroju i w latach 90 – tych przez przedsiębiorcę z pobliskich Stróż – Czesława Ramian, potem nastał czas Dożynek Filipowickich i wreszcie Dożynek Gminy Zakliczyn w formie jaką znamy obecnie.

 

Tekst: Kazimierz Dudzik: foto, graf. Stanisław Kusiak

 

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.