Przejście do firmy KM-Net

SKO

Dożynki 20239 sierpnia 2023 roku odbędą się 12. Dożynki Gminy Zakliczyn. Gospodarzem tej edycji gminnego święta plonów będzie Faściszowa. Wydarzenie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbędzie się w Zakliczynie; po mszy świętej, dziękczynnej w kościele p.w. św. Idziego opata, którą muzycznie oprawi Kapela św. Idziego, po czym korowód dożynkowy uda się na zakliczyński Rynek w asyście Strażackiej Orkiestry Dętej "Filipowice", gdzie impreza potrwa do późnej nocy.
 

Do udziału w Dożynkach zgłosiło się 18 grup wieńcowych, które prezentować będą się na scenie w kolejności wcześniej wylosowanej, czyli: Sołectwo Faściszowa – gospodarz dożynek, KGW "Bieśniczanie" – Bieśnik, KGW Zdonianki – Zdonia, Sołectwo Ruda Kameralna, Sołectwo Dzierżaniny, KGW "U Źródła" – Słona, Sołectwo Paleśnica, KGW Borowa, Sołectwo Gwoździec, Sołectwo Wola Stróska, Grupa Regionalna Charzewice Stowarzyszenia "Klucz", Sołectwo Wesołów, Sołectwo Kończyska, KGW Stróże, Sołectwo Wróblowice, Sołectwo Filipowice, KGW Mieszczanki – Zakliczyn i na finał Sołectwo Lusławice.

 

Tak duża liczba grup wieńcowych oznacza, że zakliczyńskie dożynki będą większą imprezą niż znakomita większość dożynek organizowanych przez powiaty. Na zaproszenie burmistrza Dawida Chrobaka w wydarzeniu wezmą również zagraniczne delegację z zaprzyjaźnionych z Zakliczynem Jászfényszaru (Węgry) oraz Obertyna (Ukraina).

 

Dożynki na scenie poprowadzi para konferansjerska; Halina Machel i Łukasz Kornaś, a gwiazdami estrady dożynkowej będą; Kapela Ciupaga i Kapela Góralska Hora.

 

Kapela Ciupaga

 

Ciupaga dubaj repo 361Kapela Ciupaga to grupa przyjaciół których w 2005 roku połączyła miłość do muzyki góralskiej. Repertuar zespołu początkowo oparty był na melodiach ludowych z okolic Łącka i Sądecczyzny, który stopniowo wzbogacał się o bardzo żywiołowe utwory folkowe inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi, rumuńskimi. Aktualnie zespół ma na swoim koncie również autorskie piosenki. Autorska piosenka „Dziewczyna”, w której pojawiają się nowe brzmienia i zaskakujące aranżacje łączą ze sobą elementy muzyki góralskiej z rozrywkowa. Klimat muzyki wspiera bogate instrumentarium, gdzie obok skrzypiec, akordeonu i kontrabasu pojawiają się cymbały i altówka węgierskie, cajon oraz tzw. przeszkadzajki. Zespół wielokrotnie występował na scenach lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Występował na estradach słowackich, czeskich, holenderskich, angielskich, austriackich, gruzińskich, ormiańskich. W swoim dorobku posiada trzy płyty. Łącznie zagrał około 300 koncertów, przy czym najdalszy w Erewaniu - stolicy Armenii.
W czerwcu 2016 roku twórcy programu ‘’Mam Talent’’ zaprosili kapelę do wzięcia udziału w castingu. Zespół niczym burza przeszedł przez pierwszy etap, w półfinale okazał się być bezkonkurencyjny wygrywając z olbrzymią przewagą. W wielkim finale również osiągnął ogromny sukces zajmując trzecie miejsce, zyskując przy tym sympatię całej Polski. Na zakliczyńskiej scenie Kapelę Ciupaga będziemy mogli podziwiać od godziny 19:30.

 

Kapela Góralska Hora

 

Góralska HoraPo występie Kapeli Ciupaga sceną na zakliczyńskim Rynku zawładnie inna kapela - Kapela Góralska Hora, która poprowadzi zakliczyńską, muzyczną biesiadę dożynkową. Folk Kapelę Góralska Hora tworzą muzycy pochodzący z Polskich Gór oraz ze Słowacji. Nazwa zespołu pochodzi od nazw szczytów górskich, określanych tak w Tatrach i Beskidach, jak również w całych Karpatach. Kapela Góralska Hora hołduje rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu. Nie obce dla folk kapeli Góralska Hora jest kunsztowne wykonanie w własnych aranżacjach muzycznych, standardów muzyki rozrywkowej takich jak: Love me tender, Skrzypek na dachu, Yesterday, Besame mucho, a także melodii biesiadnych, tak bardzo popularnych i chętnie przez wszystkich śpiewanych. Góralska Hora to jedna z bardziej cenionych grup muzycznych z polskich gór, która jest częstym gościem na różnego rodzaju festiwalach i koncertach w całym kraju, a także poza jego granicami.

 

 

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.