Przejście do firmy KM-Net

SKO

zkdudzikPrzy okazji premiery widowiska Teatru Nie Teraz „Pisz do mnie więcej” (o prapremierze w Zakliczynie pisałem wcześniej), na zaproszenie dyrektora Teatru Nie Teraz Tomasza A. Żaka, wybrałem się do Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Z Zakliczyna do Żarnowca najkrótszą trasą jedzie się przez Gromnik i Biecz. Żarnowiec to dość spora wieś (ok. tysiąc mieszkańców) w podjasielskiej gminie Jedlicze, znana szerszej publiczności z Muzeum Marii Konopnickiej mieszczące się w dworku, który okala zadbany park. Dworek ten datowany jest na przełom XVIII - XIX wieku, a został wykupiony w 1903 roku od Jadwigi z Czeczelów Biechońskiej i jako dar społeczeństwa przekazano Marii Konopnickiej.

 

Poetka przyjechała do Żarnowca wraz z przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką. W dworku przebywali; Henryk Sienkiewicz, Stanisław Wyspiański, Włodzimierz Tetmajer i Lucjan Rydel. W czasie okupacji mieściła się tu komenda obwodu krośnieńskiego ZWZ AK.

 

zdworekJako się rzekło, dworek wraz z parkiem otrzymała Maria Konopnicka w darze od narodu polskiego – miało to miejsce 8 września 1903 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej. W Żarnowcu spędzała poetka wiosenno-letnie miesiące, prowadziła działalność pisarską (napisała tu m.in. Rotę), oświatową i patriotyczno-społeczną. Konopnicka opuściła Żarnowiec 15 września 1910 roku i wyjechała do sanatorium „Kiselki” we Lwowie, w którym zmarła 8 października i spoczywa na Cmentarzu Łyczakowskim. Po śmierci Konopnickiej w dworku zamieszkiwały jej córki − Laura Pytlińska (1872-1935) i Zofia Mickiewiczowa (1866-1956). W 1957 roku, na podstawie ich aktów darowizny i innych spadkobierców poetki, Ministerstwo Kultury i Sztuki powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, które w 1960 roku otwarto dla zwiedzających.

 

zwnietrzeW Dworku eksponuje się autentyczne wnętrza z czasów życia Konopnickiej. Zasadniczą część ekspozycji stanowią pokoje mieszkalne poetki i pisarki (Gabinet, Sień, Jadalnia, Pokój kredensowy i Kuchnia) ‒ urządzone zgodnie z duchem epoki.

 

W trzech pomieszczeniach (Spiżarnia, Pokój ciemny, Dawny gabinet) znajduje się stała ekspozycja Kolekcja darów jubileuszowych, na której prezentowane są unikatowe pamiątki ofiarowane Marii Konopnickiej w 1902 roku z okazji jubileuszu ćwierćwiecza pracy literackiej ‒ od różnych instytucji, towarzystw osób prywatnych z Polski, Europy i USA.

 

Poza sezonem turystycznym udostępnia się wnętrza na piętrze (Pokój, Pracownię i Łazienkę), gdzie w latach 1903-1910 mieszkała i tworzyła malarka Maria Dulębianka (1858-1919) ‒ uczennica Jana Matejki i Wojciecha Gersona oraz publicystka i działaczka patriotyczno-społeczna, spoczywająca na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Muzeum w Żarnowcu posiada największą w Polsce kolekcję dzieł Marii Dulębianki, na które składa się 21 obrazów i rysunków.

Godziny otwarcia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

 

W sezonie letnim (maj - wrzesień)

• wtorek – piątek 9:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 16:00)
• sobota – niedziela 10:00 – 17:00 (ostatnie wejście o 16:00)

 

W sezonie zimowym (październik - kwiecień)

• wtorek – piątek 9:00 – 16:00 (ostatnie wejście o 15:00)
• sobota – niedziela 10:00 – 16:00 (ostatnie wejście o 15:00)

 

zparkZwiedzanie Dworku tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach - czas zwiedzania ekspozycji Dworku i Lamusa wynosi ok. 1 godziny. W poniedziałki wstęp bezpłatny na ekspozycję stałą w budynku Lamusa wyłącznie dla osób indywidualnych w godz. 10:00 – 14:00. Park zabytkowy i ścieżka przyrodniczo-edukacyjna otwarte codziennie (oprócz świąt) od 9:00 do zmierzchu.

 

Ceny biletów od osoby za zwiedzanie z przewodnikiem - Normalny 20 zł, Ulgowy 15 zł, Rodzinny (rodzice i min. 2 dzieci lub Karta Dużej Rodziny) 16 zł Dla grup szkolnych z lekcją muzealną - 17 zł Dzieci do lat 7 bezpłatnie, przy czym od grup zorganizowanych (do 20 osób) składających się z dzieci do lat 7 pobierana jest opłata za przewodnika w wysokości 60 zł.

 

W piwniczce dworku czynna jest kawiarenka „Grota krasnoludków.”

 

źródło informacji o muzeum: wwwmuzeumzaronowiec.pl

 

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.