Przejście do firmy KM-Net

SKO

konopnickaCzy napisałeś już list, na który ktoś czeka? Tym pytaniem możemy otworzyć informację o nowym przedstawieniu Teatru Nie Teraz. Przedstawienie jest nowe, ale realizowane w jak najbardziej znanej konfiguracji organizacyjnej oraz artystycznej.

 

„Pisz do mnie więcej” to już nasz czwarty projekt, jaki powstaje we współpracy z Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Tym razem, zainspirowani propozycją dyrektora Pawła Bukowskiego, sięgnęliśmy do listów autorki „Roty”. Kiedyś ludzie pisali do siebie i to pisali dużo oraz ciekawie. Zbiory listów XIX- i XX-wiecznych artystów, przedsiębiorców, rolników czy nawet polityków, to oprócz bezcennej faktografii również prawdziwa literatura.


Nasz scenariusz oddaje głos dwóm paniom – Marii Konopnickiej oraz jej córce Laurze Pytlińskiej. Rozmawianie „na odległość”, a przecież jednocześnie „twarzą w twarz”, ukazuje z jednej strony kulisy odwiecznego konfliktu pokoleń i w tym przypadku istotnej różnicy zdań, co do wyboru kariery aktorskiej przez Laurę, a z drugiej pokonującą wszystko miłość rodzinną, a w tle ukochanie Ojczyzny. Paniom towarzyszy postać wiejskiego grajka-filozofa komentującego rzeczywistość. W przedstawieniu wykorzystano kilkanaście wierszy Konopnickiej, w większości mało znanych, a poezja ta na scenie staje się i śpiewem, i muzyką, odsyłającą nas m.in. do wielu skojarzeń folklorystycznych.

 

Pisz do mnie więcej - śpiewogra wedle listów i poezji Marii Konopnickiej ułożona

scenariusz, scenografia, reżyseria: TOMASZ A. ŻAK
opracowanie muzyczne: PIOTR PIECHA

 

aktorzy:


ANNA WARCHAŁ - Maria
ALEKSANDRA PISZ - Laura
PIOTR PIECHA – Antek
technika: RYSZARD ZAPRZAŁKA

 


Przedstawienie powstało w ramach współpracy Ośrodka Praktyk Artystycznych Teatru Nie Teraz w Rudzie Kameralnej i Zakliczyńskiego Centrum Kultury.

 

Premiera odbędzie się w wyjątkowych anturażu, bo we wnętrzach dworku Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, w dniu 8 lipca 2023 o godz. 17,00. Trzy dni wcześniej, a więc 5 lipca, o godz. 18,00, w ramach otwartej próby generalnej, spektakl „Pisz do mnie więcej” zostanie zaprezentowany na scenie Zakliczyńskiego Centrum Kultury, a więc w ratuszu w Zakliczynie - sala im. S. Jordana.

 

W okresie letnim i jesiennym są planowane kolejne pokazy, o których będziemy informować.

 

Tekst: Tomasz A. Żak, foto: arch. TnT

Partner zakliczyninfo

TKK

 

Warto zobaczyć

Archiwum

Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP.
Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

© Oficjalny Portal Internetowy Głosiciela. Wszelkie prawa zastrzeżone.